Azért néhány kép segítségével megpróbálok betekintést nyújtani a kincstár szépségeibe.
Ez a csodálatos földgömb 35 kg tiszta aranyból és 51,366 darab drágakőből készült. A tengerek és oceánok smaragdból, a föld rubinból és spinellből van kirakva. Irán és Anglia gyémánt. A földgömb 110 cm magas (44″), az átmérője 45 cm. (18”), és több mint 51 ezer drágakő borítja. Alapja aranyréteggel borított fa, körülbelül 35 kg (75 font) tiszta aranyat használatban van a világon. Legenda szerint, Nasseridin Sah (1848-1896) rendelte el a fölgömb készítését, hogy a kincstárban lévő drágaköveket nyomon követhesse.
A földgömbön felhasznált legnagyobb rubin megközelítőleg 75 karát. A legnagyobb spinell körülbelül 110 karátos. A legnagyobb smaragd mintegy 175 karátos, a legnagyobb zafír mintegy 34 karátos, a legnagyobb gyémánt pedig körülbelül 15 karátos.
Szóbeszéd szerint Nadír Sah Indiából történt győztes hazatérésekor (1739-1740) a híres Páva Trón (Peacock Throne) mellett még kilenc drágakövekkel ékesített trónt hozott magával. Annyira tetszett neki a Páva Trón, hogy készíttetett egy ugyanolyat, csak más drágakövekkel. Történészek szerint viszont ezeknek a trónoknak nyoma sincs, és a történészek egyetértenek abban, hogy Nadír halála (1747) után lerombolták és darabokra törték ezeket.
A jelenlegi trónt, bár Nadír után nevezték el, semmi köze nincs hozzá, meggyőző bizonyítékok vannak arra, hogy Fath-Ali Sah uralkodása (1798- 1834) idején készült. Fath-Ali Sah célja ezzel az volt, hogy alattvalóinak, és őt meglátogató külföldi delegációk előtt fitogtassa udvarának gazdagságát és pompáját. Mivel ezt a trónt több nyári palotájában is használta, szétszedhetővé építették, és 12 részből áll. A teljes szerkezet aranylemezekkel van borítva, zománcozott és drágakövekkel ékesített, melyek közül a smaragd és a rubin a legtöbb.
Középen egy oroszlánnal, oldalain egy-egy szalamandrával díszített lépcső vezet a trónhoz. Magas, íves háttámlája drágakövekkel dúsan kirakott, oldalain tekergő kígyókkal. A trón 98 cm hosszú, 96 cm széles, magassága 110 cm a karfáig, teljes magassága 217 cm. Összesen 26 733 drágakő borítja.
Ezt a trón használták Reza Sah 1926-os, valamint Mohammad Reza Sah Pahlavi 1967-es koronázásakor.
Pahlavi korona
A koronát Reza sah, a Pahlavi sah-dinasztia megalapítójának 1926. április 25-I koronázásán használták. Fia, Mohammad Reza Pahlavi, az utolsó iráni sah, is ezt a koronát használta 1967. október 26-I koronázásakor.
A korona vörös bársonyból, aranyból és ezüstből készült. Teljes magassága 29.8 cm. és 19,8 cm széles. Súlya 2,080 gramm. A Pahlavi korona a 3380 db gyémántot tartalmaz (összesen 1144 karát), a legnagyobb (60 karát), a központi sárga gyémánt, a nap alakú gyémánt díszítés közepén. Három különböző sorban összesen 369 db természetes gyöngy helyezkedik el és a koronát körül veszi 5 db smaragd (a legnagyobb mintegy 100 karátos) és néhány zafír is.
The Nader Aigrette – Gyémántokkal és smaragdokkal díszített kalap/hajdísz. Közepén egy gyönyörű, nagy smaragd. Az ékszert további 5 smaragd csepp díszíti, 2 az ékszer felső részén, 3 az alján. A gyémántok és a smaragdok együtt 781 karátosak.
Kiani Korona
A Kiani koronát a Qajar-dinasztia alatt használták. Reza sah, a Pahlavi sah-dinasztia megalapítója saját koronáját viselte, de a Kiani korona jelen volt a koronázás során. A korona maga vörös bársonyból készült, 1800 db gyönggyel kivarrva. A koronára illesztett kb. 300 db smaragd közül a legnagyobb, körülbelül 80 karátos. 1800 db rubin és a spinell ékesíti a koronát a legnagyobb 120 karátos. A legnagyobb gyémánt 23 karátos. A korona 32 cm (12,5 hüvelyk) magas, 19,5 cm (7,5 hüvelyk) széles. Súlya 4,5 kg.
Farah kedvenc tiarája
A gyémántokat tartalmazó, szív alakú alsó sáv platinából készült. Két sor sárga, rózsaszín és fehér gyémánt (294 db) követi ezt. A tiara legtetején gyémántokkal körülvett hét nagy smaragd van. A legnagyobb smaragd, középen található 65 karátos. és a sor végén a legkisebbek is mind 10 karátosak. A két legnagyobb gyémánt mindegyike körülbelül 15 karátos.
Smaragd öv
Az aranyból szőtt öv csatja 205 db gyémánttal körülvett smaragdból készült. Kb. 5 cm magas és 175. Koronázási ékszerként 1926-ban Reza sah Pahlavi , és 1967-ben Mohammad Reza sah Pahlvai koronázásakor használták.
Farah Diba császárnő koronája
Miután Mohammad Reza sah saját fejére tette a Pahlavi koronát az 1967-es koronázási ünnepségen, ezt a koronát helyezte a felesége, Farah császárné fejére. Eddig az időpontig a perzsa uralkodók feleségeit nem koronáztak, és így szükségessé vált, egy új korona tervezése erre az alkalomra. Ez a megtiszteltetés a francia ékszerészeket, Van Cleef & Arpel-t érte.
A hagyományoknak megfelelően a koronához használt drágaköveket kincstárból válogatták ki. A korona zöld bársonyból és fehér aranyból készült. 36 smaragd, 105 gyöngy, 34 Rubin, 2 spinell, és 1,469 gyémánt díszíti. A korona teljes tömege 1,481 gramm. A legnagyobb smaragd a korona központjában található, és körülbelül 91.32 karátos. A két legnagyobb spinell mintegy 83 karátos, és a legnagyobb gyöngy körülbelül 22 mm hosszú.
Noor-ol-Ain Tiara
Az iráni korona ékszerek szép tiarája az úgynevezett “Noor-ol-Ain” tiara, melyet Farah császárné viselt az esküvőjén, 1959-ben. A tiara középpontjában a Noor-ol-Ain gyémánt – egy briliáns csiszolású, körülbelül 60 karátos majdnem könnycsepp alakú gyémánt – egyike a világ legnagyobb rózsaszín gyémántjának. A platinába ágyazott gyémántot rózsaszín, fehér és sárga gyémántok veszik körül. A többi gyémánt egyenként 14-19 karátos.
Gyémántokkal és rubinokkal kirakott, zománcozott arany palack. A dugó teteje egy hatalmas rubinnal és négy gyöngy-cseppel díszítve.
Arany kalyan (vízipipa) szett türkizzel és rubinnal
A korona herceg, Abbas Mirza által hivatalos rendezvényeken viselte ezt a korona-kinézetű gyöngyökkel díszített fejdíszt.
Darya-i-Nur gyémánt
A 186 karátos Darya-i-Nur egyike a legrégebben felfedezett gyémántoknak, emellett az iráni koronaékszerek leghíresebb drágaköve. Nevének jelentése bizonytalan: “A fény tengere”, “A fény óceánja” és “A fény folyója” változatok közül választhatunk. A foglalatban összesen 457 gyémánt és négy rubin található, a tetején pedig az iráni birodalmi kormány jelképei, az oroszlán és a nap szerepelnek. A Darya-i-Nur gyémántnak a mai napig ez a foglalata.
A gyémánt valós súlya valahol 175 és 195 karát között lehet, pontos adatot azért nem tudunk mondani, mert a követ a foglalat károsítása nélkül nem lehet kiemelni belőle. Az viszont valószínű, hogy a Darya-i-Nur Jean Baptiste Tavernier “Nagy Asztal” gyémántjának legnagyobb darabja. A Tavernier gyémánt 400 karátnál is nehezebb, rendkívül lapos rózsaszínű kő volt.
Princess Ashraf rubint tiarája, melyet Mohammad Reza Pahlavi 1967-es koronázási szertartásán viselt. Asharf Pahlavi az utolsó iráni sah, Mohammad Reza Pahlavi ikertestvére.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése