Végre megérkeztünk ide! Ezt látjuk a szállodai szobánk ablakából:
Az athéni Akropolisz Görögországban található, az ókorból származó épületegyüttes.. A görög fővárosban, Athénban található a világ egyik legismertebb ókori épülete, mely egyúttal Görögország szimbóluma is.. Görögország szerte számos hasonló akropolisz található, de méretei és kivitelezése miatt az athéni kitüntetett helyet foglal el közöttük.
Az athéni Akropolisz egy meredek, a tetején lapos szikla, körülbelül 150 m tengerszint feletti magasságban áll és hozzávetőlegesen 30 000 m2 területet foglal el. A domb már a kőkorszakban is lakott volt, később az i. e. 2. évezredtől istentiszteleti helyként, valamint erődként funkcionált. Az egykori királyi várat az i. e. 6. században szakrális hellyé alakították át, ezután az i. e. 5. század második felében a perzsa pusztítás után újjáépítették.
Csodálatos, hatalmas kapun keresztülhaladva pillantottuk meg először ezt a remekművet, melyet az idő vasfoga sem tudott igazán kikezdeni. Igaz, kissé megizzadtunk, mire felmásztunk, de nagyon megérte.
A dombon álló legfontosabb épületet a Parthenónt, Athéné istennő templomát i. e. 447 és 422 között építették, a több kultuszhelynek otthont adó Erektheiont i. e. 421 és 406 között emelték. Az Akropoliszon található a világ egyik legrégebbi fennmaradt ión stílusú épülete az Athéné Niké-templom (i. e. 425-421) és a területet körülvevő fal monumentális kapuja, a Propülaia (i. e. 437-432). Az épületegyüttest a római korban megóvták, azonban a középkorban többször is károsodott. Amikor 1456-ban Athén török fennhatóság alá került mecsetté alakították át. 1687-ben a lőszerraktárként hasznosított Parthenón találatot kapott és súlyosan megrongálódott. A 19. században az épületegyüttes domborműveit lord Elgin, a brit nagykövet utasítására Angliába vitték és 1815 óta a londoni British Museumban láthatók.
Parthenon |
Épületei:
- Parthenón: a szűz Pallasz Athéné (am. fegyverforgató Athéné) temploma, a világ egyik legismertebb ókori épülete.
- A régi Athéné-templom alapjai. I. e. 6. század
- Erechteion: a fellegvár kultusztemploma az ismert kariatidákkal.
- Athéné Promakhosz (am. védelmező Athéné) szobrának alapozásai
- Propülaia: a hatalmas bejárati kapu, i. e. 437–432 pentelikoni márványból építették, 1909–1917 között restaurálták.
- NikéApterosz (am. szárnyatlan Niké) temploma: a győzelem istennőjének szentélye, a ión építészeti stílus egyik gyöngyszeme.
- Aigeusz szentélye
- Brauranion: Artemisz Braurónia szentélye, csak maradványai láthatók. I. e. 5. század. (A Braurónia női ünnep, melyet minden olümpiai ciklus negyedik évében megrendeztek. Helyszíne eleinte Braurón városa, később az athéni Akropolisz volt.)
- Chalkothéka: „érctár”, az istennőnek szánt fogadalmi ajándékok tárolására szolgáló csarnok és fegyvertár romjai. I. e. 5. század.
- Pandroszeion: Pandoroszosz (Kekropsz lánya) szentélye
- Arréphoroik lakhelye
- Athéné Poliasz (am. városvédő Athéné) oltárja
- ZeuszPolieusz (am. Zeusz, a város pártfogója) szentélye
- Pandión király szentélye
- Heródes Atticus Ódeionja. Athén egyik leghíresebb római mecénása i. sz. 160-ban elhunyt felesége, Regilla tiszteletére emeltette a színházat zenei előadóteremként.
- az Eumenész-sztoa maradványai az alsó teraszon
- Aszklépiosz szentélye
- Dionüszosz színház az Akropolisz déli lejtőjén.
- Periklész színháza
- Eleuthereusz Dionüszosz(am. szabad Dionüszosz) temploma
- Aglaureion: Aglaurosz(Kekropsz másik lánya) templomának maradványa
A Parthenón néven ismert dór templom a város legmagasabb pontjára épült. Nem véletlen az Akropolisz név, görögül a szó felsővárost, fellegvárat jelent. Az athéni Akropolisz a várost védő istennőnek, Athéné Parthenosznak épült, kb. Krisztus születése előtt 6000 évvel. Fellegvárrá i. e. az 5. században épült át, abban a csatában, ahol a perzsák vereséget szenvedtek a Periklész vezette athéniaktól
Erechteion |
Felejthetetlen élményekkel gazdagodtunk rövid athéni kirándulásunkon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése