A szigetcsoport a bizánci időkben Papadanisia, vagyis papok szigeteként volt ismert. Akkoriban ide száműzték a hatalmi harcok bukott méltóságait, főurakat, hercegeket, királynőket. Később, amikor a szárazföld és a szigetek között megindult a hajóforgalom, a szigetlakók száma megnőtt.
Kınalıada a Herceg Szigetcsoport közül az, amelyik legközelebb esik Isztambulhoz. Nagyon gyorsan, körülbelül 20 perc alatt oda lehet érni hajóval. Kınalıada talaja a régen itt folyó vas és rézbányászat következményeként vörös színű, ezért Henna szigetnek is nevezik.
A következő sziget Heybeliada. Csak úgy, mint Kınalıada, ez a hely is csupa zöld, dús növényzettel, óriási leanderekkel, régi faházakkal van tele, valamint kolostorok, paloták, és egy papnevelde is a látványosságok között szerepel. A hajó utolsó állomása pedig a nagy sziget, vagyis:Büyükada.



Második nap egész napos városnézésen voltunk, melynek során megtekintettük a Hagia Sophia mecsetet, mely arról híres, hogy eredetileg keresztény templomnak épült és csak a későbbi idők folyamán alakították át mecsetté. Jelenleg nem használják, mint mecsetet, most múzeum.

Érdekessége, hogy a többi keresztény templomtól eltérően 8 szögletű. Magyar vonatkozású érdekesség, hogy a karzaton található mozaikok között Szent László király lánya, Piroska is szerepel.

Megtekintettük a régi római víztározók egyikét, a Cisterna Basilica-t (Elsüllyedt Palota), mely 140 méter hosszú és 70 méter széles, a föld alatt épült, és 336 pillér tartja. Abban az időben amikor használatban volt, 4 méter magasan állt benne a víz és innen látták el a régi Konstantinápolyt vízzel. Jelenleg már csak ½ méteres a vízszint.
Megnéztük a híres Kék Mecsetet (Ahmed Mecset), mely belül valóban a kék minden árnyalatában ragyog. Érdekessége, hogy hat minaretje van, ilyen egyedül Mekkában található még. Ez azért érdekes, mert a minarettek száma jelentősséggel bír , olyan értelemben, hogy minarett nélküli vagy 1 minarettes mecset általában gazdag családoké, a 2 minarettes az uralkodó család valamelyik nő tagja által építettett, a 4 minarettes pedi az uralkodó megbízásából készült. 6 minarettes mecset csak kettő létezik, az egyig Mekkában, a másik ez a Kék Mecset. A 6 minaretet azért nem engedélyezik, hogy nem legyen egyenrangú a mekkaival.

A Dolmabahce Palota szolgált az utolsó hat szultán lakhelyéül, sőt tróntermében tartotta a török parlament az első ülését is. Kertje gyönyörű, épületegyüttese három részből áll: a férfiak területéből (Selamlik), a dísztermekből (Muayede) és a női lakosztályból (Hárem).
Harmadik nap (ill. ez már csak fél nap) ismét hajókázni voltunk, ezúttal a Boszporuszon, fel a Fekete tenger bejáratáig.
az épülő Boszporusz-híd
Nagyon szép út volt. Láttuk az új, épülő hidat, mely összeköti az európai és ázsiai partot. Valójában már kész van, csak az utolsó simitásokat szándékosan késleltetik, ugyanis októberben akarják átadni a köztársaság 25 éves évfordulóján. Hatalma, hossza kb. 1,5 km, a magasságát nem tudom, de el lehet képzelni, ha olyanra építették, hogy a nagy tengerjárók is elférjenek alatta.
Utunkat pár percre megszakítottuk egy régi erődnél, a Roumeli Castel-nál, törökül Rumelihisarı, Isztambul egyik fontos erődítménye a Boszporusz partján, mely már a régi időkben is arra volt hivatva, hogy védje a Boszporuszt. Érdekessége, hogy pár hónap alatt építették fel.

Csodás élményekkel gazdagodva folytattuk utazásunkat Teheránba.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése