2017. március 19., vasárnap

Goa - 1974




Konkan Shakti, utasszállító hajó Bombay és Goa között
Sikerült ide is eljutni! Hajóval mentünk Goába, ami 22 órát tartott Reggel 10-kor indultunk Bombayból és másnap reggel 8-kor érkeztünk Goa fővárosába, Panjimba (néha Panajinak mondják,hogy miért azt nem tudom). Szállodánk kb. 2 percre volt a kikötőtől , az öböl partján. Letettük csomagunkat és elindultunk felfedező körutunkra, ami abból állt, hogy kimentünk „Old Goa”-ba, a régi portugál városba, ahol jelenleg 2-3000 ember lakik. A város azóta ürült ki, amióta a portugálok 1961-ben a elhagyták a várost. Természetesen minden magán viseli a közel 500 éves portugál behatást. Rengeteg templomot, kolostort, monostort lehet látni. Érdekesség, hogy némelyik eredetileg muszlim, vagy hindu templom volt és csak a későbbiek folyamán alakították át.
Szt. Augusztin torony
Megnéztük a leghíresebb kolostorukat, a Santa Monica-t, ahol jelenleg 150-200 apáca él. Sajnos az idő vasfoga sokat ártott az épületnek, mely kb. 1500 végén épülhetett, és már csak egyes helyeken lehet látni azokat az eredeti festéseket, melyek valaha csodaszépek lehettek. A kolostor templomában láttuk azt a híres keresztre feszített Jézust, mely állítólag az 1600-as évek során egy mise alatt kinyitotta a szemét és sebeiből elkezdett folyni a vér. Ezt a napot azóta szent napként tisztelik.
Bom Jesus bazilika, Goa, India
Innen átmentünk egy híres bazilikába, a Dom Jesus-ba, ami arról nevezetes, hogy itt van Xavéri Szent Ferenc sírja. Bár a templom kívülről, belülről renoválva van, néhány helyen megmaradt az eredeti faragás. Mind fából készült és aranyozott. Nagyon szép. Annyira, hogy sem szóban, sem írásban nem lehet visszaadni a látványt. A templom baloldali hajójában van elhelyezve Xavéri Ferenc ezüst koporsója, mely még messziről is gyönyörű. Sajnos a közelébe nem lehetett menni, mert éppen renoválták azt az oldalhajót, ugyanis 10 évenként 45 napra leemelik a koporsót (magas talpazaton áll) és átviszik a Szent Katalin – ismertebb nevén Sé – katedrálisba, ahol kinyitják, és ilyenkor a zarándokok ezrei keresik fel, hogy megtekinthessék a halottat. Erre az eseményre különben Rómából küldenek ki papokat és egy orvost, aki minden alkalommal megvizsgálja a holtat, mert állítólag 1929-ig annyira friss volt a test, hogy még vér is volt benne. Most kezd csak kiszáradni, bár még mindig épségben van, eltekintve a levágott jobb karjától, ami jelenleg Rómában van.
Xavéri Szt, Ferenc

Most lesz ez az esemény 1974. november 27-től 1975. január 3-ig. Erre az alkalomra díszítik és javítják az oldalhajót. Még régebben hallottuk, hogy ilyenkor szokták a halott körmét vágni és a szakállát megnyírni. Természetesen rögtön megkérdeztük vezetőnket, hogy az igaz-e, ugyanis Assisi Ferenc valamikor 1500 végén hunyt el. Vezetőnk elmondta, hogy természetesen ez nem igaz. Azt viszont ténynek veszik, hogy amikor Xavéri elhagyta Goát,(hit téríteni ment) úgy érezte, hogy oda élve már nem kerülhet vissza, ezért írt egy végrendeletet, melyben azt kéri, hogy holttestét mielőbb szállítsák vissza Goába. Ezzel indult el. Valahol Kína területén, egy szigeten halt meg, és hogy kívánságát mielőbb teljesíthessék, betették egy gödörbe és leöntötték mésszel, hogy a hús mielőbb lemaródjon és a csontjai épségben maradjanak. Napok múltán, miután kiásták, csodálkozva vették észre, hogy a test teljesen ép maradt, így aztán gyorsan visszaszállították Goába. Még egy érdekes történetet meséltek, mely szerint, amikor a test visszaérkezett Goába, Rómából jött egy kívánság, mely szerint kérik a jobb kezét elküldeni a pápának. Ez meg is történt, de a pápa nem akarta elhinni, hogy kéz Xavéri Ferenc, ezért egy tollat adott a kézbe és azt mondta: ha Xavéri vagy, írd alá a neved, és a kéz aláírta.

Sé katedrális

Felkerestük a Sé Katedrálist (másik nevén Szt. Katalin katedrális), ahol állítólag a világ második legnagyobb harangja kongatja a misére hívást. Itt látható egy nagyon régi országúti fakereszt, (nálunk vidéken is láthatók ilyenek) melyhez az a csoda tartozik, hogy egy alkalommal ezen a kereszten megjelent a keresztre feszített Jézus. Azóta itt egy templom áll, magát a keresztet pedig ebben a katedrálisban őrzik.

Sé katedrális - főoltár


Szt. Katalin kápolna
Mondavi folyó torkolata
Irány a tengerpart
Természetesen élveztük a csodálatos tengert is,ami rettenetese sós és nagyon kell vigyázni, mert még szélcsendes időben is olyan alattomos hullámok jöhetnek, hogy alaposan meglephetik az embert. Engem is elkapott egy ilyen hullám a térdig érő!!! vízben és úgy elsodort, hogy hason csúszva értem csak partot és pillanatokig csak kapkodtam a levegő után és prüszköltem a sós víztől. Persze egy idő után az ember már tudja, mire kell figyelni, hogy ilyen meglepetés ne érje. Isteni finom a víz, langy meleg és kristálytiszta.



Irány a tengerpart!



Napsütés, tenger


2017. március 6., hétfő

Teherán 1973 - koronaékszerek


Teheráni látogatásunk elsődleges célja a koronaékszerek megtekintése volt. Felejthetetlen élmény, melyet leírni nehéz, hiszen a látnivalók gyönyörűségét és a kincstár atmoszféráját nem lehet visszaadni szavakban.

Múzeum


Azért néhány kép segítségével megpróbálok betekintést nyújtani a kincstár szépségeibe.

Ez a csodálatos földgömb 35 kg tiszta aranyból és 51,366 darab drágakőből készült. A tengerek és oceánok smaragdból, a föld rubinból és spinellből van kirakva. Irán és Anglia gyémánt. A földgömb 110 cm magas (44″), az átmérője 45 cm. (18”), és több mint 51 ezer drágakő borítja. Alapja aranyréteggel borított fa, körülbelül 35 kg (75 font) tiszta aranyat használatban van a világon. Legenda szerint, Nasseridin Sah (1848-1896) rendelte el a fölgömb készítését, hogy a kincstárban lévő drágaköveket nyomon követhesse.


A földgömbön felhasznált legnagyobb rubin megközelítőleg 75 karát. A legnagyobb spinell körülbelül 110 karátos. A legnagyobb smaragd mintegy 175 karátos, a legnagyobb zafír mintegy 34 karátos, a legnagyobb gyémánt pedig körülbelül 15 karátos.




Szóbeszéd szerint Nadír Sah Indiából történt győztes hazatérésekor (1739-1740) a híres Páva Trón (Peacock Throne) mellett még kilenc drágakövekkel ékesített trónt hozott magával. Annyira tetszett neki a Páva Trón, hogy készíttetett egy ugyanolyat, csak más drágakövekkel. Történészek szerint viszont ezeknek a trónoknak nyoma sincs, és a történészek egyetértenek abban, hogy Nadír halála (1747) után lerombolták és darabokra törték ezeket.




A jelenlegi trónt, bár Nadír után nevezték el, semmi köze nincs hozzá, meggyőző bizonyítékok vannak arra, hogy Fath-Ali Sah uralkodása (1798- 1834) idején készült. Fath-Ali Sah célja ezzel az volt, hogy alattvalóinak, és őt meglátogató külföldi delegációk előtt fitogtassa udvarának gazdagságát és pompáját. Mivel ezt a trónt több nyári palotájában is használta, szétszedhetővé építették, és 12 részből áll. A teljes szerkezet aranylemezekkel van borítva, zománcozott és drágakövekkel ékesített, melyek közül a smaragd és a rubin a legtöbb.




Középen egy oroszlánnal, oldalain egy-egy szalamandrával díszített lépcső vezet a trónhoz. Magas, íves háttámlája drágakövekkel dúsan kirakott, oldalain tekergő kígyókkal. A trón 98 cm hosszú, 96 cm széles, magassága 110 cm a karfáig, teljes magassága 217 cm. Összesen 26 733 drágakő borítja.


Ezt a trón használták Reza Sah 1926-os, valamint Mohammad Reza Sah Pahlavi 1967-es koronázásakor.




Pahlavi korona


A koronát Reza sah, a Pahlavi sah-dinasztia megalapítójának 1926. április 25-I koronázásán használták. Fia, Mohammad Reza Pahlavi, az utolsó iráni sah, is ezt a koronát használta 1967. október 26-I koronázásakor.


A korona vörös bársonyból, aranyból és ezüstből készült. Teljes magassága 29.8 cm. és 19,8 cm széles. Súlya 2,080 gramm. A Pahlavi korona a 3380 db gyémántot tartalmaz (összesen 1144 karát), a legnagyobb (60 karát), a központi sárga gyémánt, a nap alakú gyémánt díszítés közepén. Három különböző sorban összesen 369 db természetes gyöngy helyezkedik el és a koronát körül veszi 5 db smaragd (a legnagyobb mintegy 100 karátos) és néhány zafír is.




The Nader Aigrette – Gyémántokkal és smaragdokkal díszített kalap/hajdísz. Közepén egy gyönyörű, nagy smaragd. Az ékszert további 5 smaragd csepp díszíti, 2 az ékszer felső részén, 3 az alján. A gyémántok és a smaragdok együtt 781 karátosak.



Kiani Korona

A Kiani koronát a Qajar-dinasztia alatt használták. Reza sah, a Pahlavi sah-dinasztia megalapítója saját koronáját viselte, de a Kiani korona jelen volt a koronázás során. A korona maga vörös bársonyból készült, 1800 db gyönggyel kivarrva. A koronára illesztett kb. 300 db smaragd közül a legnagyobb, körülbelül 80 karátos. 1800 db rubin és a spinell ékesíti a koronát a legnagyobb 120 karátos. A legnagyobb gyémánt 23 karátos. A korona 32 cm (12,5 hüvelyk) magas, 19,5 cm (7,5 hüvelyk) széles. Súlya 4,5 kg.



Farah kedvenc tiarája


A gyémántokat tartalmazó, szív alakú alsó sáv platinából készült. Két sor sárga, rózsaszín és fehér gyémánt (294 db) követi ezt. A tiara legtetején gyémántokkal körülvett hét nagy smaragd van. A legnagyobb smaragd, középen található 65 karátos. és a sor végén a legkisebbek is mind 10 karátosak. A két legnagyobb gyémánt mindegyike körülbelül 15 karátos.

Smaragd öv
Az aranyból szőtt öv csatja 205 db gyémánttal körülvett smaragdból készült. Kb. 5 cm magas és 175. Koronázási ékszerként 1926-ban Reza sah Pahlavi , és 1967-ben Mohammad Reza sah Pahlvai koronázásakor használták.



Farah Diba császárnő koronája
Miután Mohammad Reza sah saját fejére tette a Pahlavi koronát az 1967-es koronázási ünnepségen, ezt a koronát helyezte a felesége, Farah császárné fejére. Eddig az időpontig a perzsa uralkodók feleségeit nem koronáztak, és így szükségessé vált, egy új korona tervezése erre az alkalomra. Ez a megtiszteltetés a francia ékszerészeket, Van Cleef & Arpel-t érte.

A hagyományoknak megfelelően a koronához használt drágaköveket kincstárból válogatták ki. A korona zöld bársonyból és fehér aranyból készült. 36 smaragd, 105 gyöngy, 34 Rubin, 2 spinell, és 1,469 gyémánt díszíti. A korona teljes tömege 1,481 gramm. A legnagyobb smaragd a korona központjában található, és körülbelül 91.32 karátos. A két legnagyobb spinell mintegy 83 karátos, és a legnagyobb gyöngy körülbelül 22 mm hosszú.




Noor-ol-Ain Tiara
Az iráni korona ékszerek szép tiarája az úgynevezett “Noor-ol-Ain” tiara, melyet Farah császárné viselt az esküvőjén, 1959-ben. A tiara középpontjában a Noor-ol-Ain gyémánt – egy briliáns csiszolású, körülbelül 60 karátos majdnem könnycsepp alakú gyémánt – egyike a világ legnagyobb rózsaszín gyémántjának. A platinába ágyazott gyémántot rózsaszín, fehér és sárga gyémántok veszik körül. A többi gyémánt egyenként 14-19 karátos.



Gyémántokkal és rubinokkal kirakott, zománcozott arany palack. A dugó teteje egy hatalmas rubinnal és négy gyöngy-cseppel díszítve.

Arany kalyan (vízipipa) szett türkizzel és rubinnal

A korona herceg, Abbas Mirza által hivatalos rendezvényeken viselte ezt a korona-kinézetű gyöngyökkel díszített fejdíszt.


Darya-i-Nur gyémánt
 A 186 karátos Darya-i-Nur egyike a legrégebben felfedezett gyémántoknak, emellett az iráni koronaékszerek leghíresebb drágaköve. Nevének jelentése bizonytalan: “A fény tengere”, “A fény óceánja” és “A fény folyója” változatok közül választhatunk. A foglalatban összesen 457 gyémánt és négy rubin található, a tetején pedig az iráni birodalmi kormány jelképei, az oroszlán és a nap szerepelnek. A Darya-i-Nur gyémántnak a mai napig ez a foglalata.
A gyémánt valós súlya valahol 175 és 195 karát között lehet, pontos adatot azért nem tudunk mondani, mert a követ a foglalat károsítása nélkül nem lehet kiemelni belőle. Az viszont valószínű, hogy a Darya-i-Nur Jean Baptiste Tavernier “Nagy Asztal” gyémántjának legnagyobb darabja. A Tavernier gyémánt 400 karátnál is nehezebb, rendkívül lapos rózsaszínű kő volt.


Princess Ashraf rubint tiarája, melyet Mohammad Reza Pahlavi 1967-es koronázási szertartásán viselt. Asharf Pahlavi az utolsó iráni sah, Mohammad Reza Pahlavi ikertestvére.


























2017. március 5., vasárnap

Isztambul - 1973




A szigetcsoport a bizánci időkben Papadanisia, vagyis papok szigeteként volt ismert. Akkoriban ide száműzték a hatalmi harcok bukott méltóságait, főurakat, hercegeket, királynőket. Később, amikor a szárazföld és a szigetek között megindult a hajóforgalom, a szigetlakók száma megnőtt.
Kınalıada a Herceg Szigetcsoport közül az, amelyik legközelebb esik Isztambulhoz. Nagyon gyorsan, körülbelül 20 perc alatt oda lehet érni hajóval. Kınalıada talaja a régen itt folyó vas és rézbányászat következményeként vörös színű, ezért Henna szigetnek is nevezik.
A következő sziget Heybeliada. Csak úgy, mint Kınalıada, ez a hely is csupa zöld, dús növényzettel, óriási leanderekkel, régi faházakkal van tele, valamint kolostorok, paloták, és egy papnevelde is a látványosságok között szerepel. A hajó utolsó állomása pedig a nagy sziget, vagyis:Büyükada.
Kabataşból körülbelül egy órás hajóút során lehet eljutni a szigetre, ami már messziről is gyönyörű. Tekintve, hogy a szigeten semmilyen motoros járművet nem lehet használni, így választhatunk, hogy gyalog, biciklivel, esetleg hintóval közlekedünk-e. A hintó, (török nevén fayton) két útvonalon közlekedik, rövid és hosszú túra közül választhatunk. Kikötés után lovashintóval körbejártuk a szigetet. Csodálatosan szép, nyugalmas hely. Tele szebbnél szebb villákkal, nyaralókkal. Valaha ez a sziget magántulajdon volt. Főleg görögök lakták és a török lakosság csak az utóbbi évtizedekben költözött oda, amikor kikergették a görögöket.
Második nap egész napos városnézésen voltunk, melynek során megtekintettük a Hagia Sophia  mecsetet, mely arról híres, hogy eredetileg keresztény templomnak épült és csak a későbbi idők folyamán alakították át mecsetté. Jelenleg nem használják, mint mecsetet, most  múzeum.
Érdekessége, hogy a többi keresztény templomtól eltérően 8 szögletű. Magyar vonatkozású érdekesség, hogy a karzaton található mozaikok között Szent László király lánya, Piroska is szerepel.
Megtekintettük a régi római víztározók egyikét, a Cisterna Basilica-t (Elsüllyedt Palota), mely 140 méter hosszú és 70 méter széles, a föld alatt épült, és 336 pillér tartja. Abban az időben amikor használatban volt, 4 méter magasan állt benne a víz és innen látták el a régi  Konstantinápolyt vízzel. Jelenleg már csak ½ méteres a vízszint.
Megnéztük a híres Kék Mecsetet (Ahmed Mecset), mely belül valóban a kék minden árnyalatában ragyog. Érdekessége, hogy hat minaretje van, ilyen egyedül Mekkában található még. Ez azért  érdekes, mert a minarettek száma jelentősséggel bír , olyan értelemben, hogy minarett nélküli vagy 1 minarettes mecset általában gazdag családoké, a 2 minarettes az uralkodó család valamelyik nő tagja által építettett, a 4 minarettes pedi az uralkodó megbízásából készült. 6 minarettes mecset csak kettő létezik, az egyig Mekkában, a másik ez a Kék Mecset. A 6 minaretet azért nem engedélyezik, hogy nem legyen egyenrangú a mekkaival.


A Hippodrom tér háromhíres oszloppal büszkélkedik, melyek közül a delphoi szentélyből zsákmányolt kígyós oszlop a legemlékezetesebb. A görög hadsereg Szalamisznál hatalmas győzelmet aratott a perzsa hadak felett, s Xerxész csapatainak fegyvereiből és páncéljaiból készült az a nyolc méter magas, egymásba fonódó kígyókat ábrázoló spirál oszlop, melyet nagy Konstantin a város közepén helyezett el. A másik oszlop Theodosius obeliszkje, melyet az egyiptomi Karnak templomból hoztak ide. Az egy tömbből kifaragott, huszonöt méter magas, hieroglifákkal díszes oszlop.
A Dolmabahce Palota szolgált az utolsó hat szultán lakhelyéül, sőt tróntermében tartotta a török parlament az első ülését is. Kertje gyönyörű, épületegyüttese három részből áll: a férfiak területéből (Selamlik), a dísztermekből (Muayede) és a női lakosztályból (Hárem).
Harmadik nap (ill. ez már csak fél nap) ismét hajókázni voltunk, ezúttal a Boszporuszon, fel a Fekete tenger bejáratáig.

az épülő Boszporusz-híd
Nagyon szép út volt. Láttuk az új, épülő hidat, mely összeköti az európai és ázsiai partot. Valójában már kész van, csak az utolsó simitásokat szándékosan késleltetik, ugyanis októberben akarják átadni a köztársaság 25 éves évfordulóján. Hatalma, hossza kb. 1,5 km, a magasságát nem tudom, de el lehet képzelni, ha olyanra építették, hogy a nagy tengerjárók is elférjenek alatta.
Utunkat pár percre megszakítottuk egy régi erődnél, a Roumeli Castel-nál, törökül Rumelihisarı,  Isztambul egyik fontos erődítménye a Boszporusz partján, mely már a régi időkben is arra volt hivatva, hogy védje a Boszporuszt. Érdekessége, hogy pár hónap alatt építették fel.
Csodás élményekkel gazdagodva folytattuk utazásunkat Teheránba.

2017. március 4., szombat

1973. Jaipur, Amber - II. rész

Ebből a helyiségből két oldalfolyosó nyílik. A jobboldalin indulunk el és mindjárt megakad a szemünk egy ragyogó smaragdzöld csilláron.  Arra is rájövünk, hogy tulajdonképpen ez nem is folyosó, hanem egy terem, melynek egy része szűkül össze. Ez a terem pedig a mahraja és a maharani magánlakosztálya. Amit először megpillantunk, az két trónszerű karosszék, lábzsámolyokkal. Mindkettő ezüst, arannyal díszítve, úgyszintén a zsámolyok is. Vörös bársony borítja. Alatta hatalmas perzsaszőnyeg. A karosszékek támlájában egy-egy Napot ábrázoló jelkép, aranyból (Valószínűleg ez volt a maharaják jelvénye, több helyen is találkoztunk ilyennel). Ugyanez a jelkép nagyobb méretben a két szék közötti falon is látható. Vezetőnk elmondta, hogy 5 db. ilyen szék van, 2, amit most láttunk, 2 a maharaja hálószobájában, egy pedig abban a teremben, ahol Erzsébet királynőt is fogadták. A két szék előtt egy baldachin alatt hatalmas perzsaszőnyeg, rajta tucatnyi párna, valamint párnákból készített fekhely. Mellette alacsony, ezüst asztalka, rajta a maharaja vizitpipája, kis tálakban magvak, kancsókban illatosító szerek. A terem a Peacock-ajtós udvarra nyílik. A teremnek ebben a részében sötétkék kristály csillár lóg. A szoba két végén az ajtók melletti sarkokban egy-egy márvány szökőkút. A szökőkút érdekessége, amikor folyt benne a víz a márvány csipkék zenéltek. Most ugyan nem működik, de ahogy megkocogtatjuk (mert az csak természetes, hogy kipróbáljuk), mind más és más hangot ad. A szökőkutak mellett egy-egy tükör, illetve mi annak nézzük. Vezetőnk azonban felvilágosít, hogy azok ajtók. Mindenesetre nagyon alaposan meg kell nézni, hogy rájöjjön az ember.
Utunk innen a képtárba vezet. Tulajdonképpen ez nemcsak képtár, mert szőnyegek, könyvek, sőt hordszékek is találhatói itt. Perzsaszőnyegek 1600-as évekből, miniatúrák még régebbről. Ami nagyon tetszi: a maharaják története, valamint a Korán egy kb. 1,50-2 m hosszú 5-6 cm széles hártyavékonyságú papírra, illetve papírszerűségre írva. Olyan apró, hogy még nagyítóval is csak nehezen lehetne elolvasni. Egy másik vitrinben ugyanezek a történetek faháncsra festve. Ezen kívül talán ez első mini-könyv, melynek mérete kb. 3 x 3 cm, vagy még kisebb. Megtalálható itt a Korán perzsául és szanszkritul is. A terem másik oldalán a maharaják és feleségeik arcképe sorakozik. Még egy érdekesség: papírból (nagyon vékony), ezüst lemezből leheletfinoman kivágva, különböző jelnetek, Szelek Palotája. Ezeket mind a maharaja kedvtelésből készítette.
A képtárból a fegyvertárba megyünk. Bár már több órája bolyongunk, és éhesek is vagyunk, ezt nem hagyhatjuk ki. Itt aztán van mindenféle, alig győzzük kapkodni a fejünket. 4-5 terem rogyásig tömve fegyverekkel. Van itt olyan szurony (kétágú), mely egyben puska is, de csak akkor sül el, ha a szurony hegy hozzáér valamihez. Puska, melyeknek elsütéséhez két ember kellett, mert egy nem tudta volna megtartani. Sétapálcának álcázott kard, duplapengéjű kard, kissé hajlított, arany, üveg, ezüst markolatú szablyák. Végül (bár még órákig sorolhatnám) egy hatalmas szablya, melyet valószínűleg nem tudnék megemelni. Úgy néz ki, mint egy pallós (méretét tekintve) és a Jaipur-t alapító maharajáé volt. Csodálatos élményekkel, korgó gyomorral és átkozottul szomjasan hagyjuk magunk mögött a palotát.
Pár percre megállunk a már kijavított gumit elhozni és irány Amber. Majd eszünk az úton. Mindig ezt szoktuk csinálni. Végre találunk egy megfelelő helyet. Nem a legjobb, de hát már nagyon éhesek vagyunk, és nincs kedvünk tovább keresgélni. Megállunk és csak úgy a csomagtartóból falatozunk. Indusok bámészkodnak, autók lassítanak mellettünk. Ilyet ritkán látnak. „Fehér” emberek az útszélen esznek. Aztán jön egy csapat elefánt. Mindegyik vezetője természetesen megkérdezi, hogy nem akarunk-e egyet „elefántolni”. Nevetve, tele szájjal mondunk nemet. Beérünk Amberbe. Most már nagyon szomjasak vagyunk, de szerencsénk van, találunk egy üzletet, ahol sört is adnak. Pillanatok alatt lenyeljük a jó hideg nedűt. A rövid szusszanás után újult erővel indulunk az erőd felé, mely innen lentről nézve nagyon magasnak tűnik. Nemcsak lentről.  Míg fölfelé kaptatunk a meredek, macskaköves, göröngyös úton, bizony beleizzadunk. Alig várjuk már, hogy végre fent legyük. Egyszer mindennek eljön az ideje, mi is felérünk. Ott aztán megdöbbenve vesszük észre, hogy számos autó várakozik az udvaron. Lám megspórolhattuk volna a közel 20 perces mászást. Mindegy, végre itt vagyunk. Irány a vár bejárata.
Újabb mászás következik. Most a változatosság kedvéért lépcsőn, de megéri, mert, ahogy átérünk a kapun, hatalmas udvar fogad minket, közepén egy nyitott oszlopcsarnokkal. Innen újabb lépcsőn és kapun át utunk a vár belső udvarába. Itt fehér márvánnyal és tükrökkel borított csarnokok fogadnak. Minden kékes fényben úszik. Végig a falakon és a mennyezeten milliónyi apró tükör, mely tulajdonképpen nem is igazi tükör, hanem valamilyen fémlemezek tömkelege. A csarnokon belül több helyiség van, mindegyik tükrös, és oly színesek, hogy ámulatunkban ide-oda kapkodjuk a fejünket. Érdekes, hogy ezeket a színes „tükröket” úgy készítették, hogy a falrészt, melyben a tükrök elhelyezkednek, kissé kivájták, majd színesre festették, ezután pedig betakarták egy üveglappal. Az egyik teremben – melyen csak két ajtó van, ablak pedig nincs – többen összegyűltünk és miután becsukták az ajtókat, vezetőnk meggyújt egy szál gyertyát. Hirtelen ezernyi fényben sziporkáznak a tükrök és az az egy szál gyertya egész jól megvilágítja a termet.
Innen kilépve még egy búcsúpillantást vetünk a csarnokra, a tájra és irány vissza a kocsihoz. Remek hangulatban, kissé fáradtan roskadunk le a kocsiban, viszont nagyon szépe emlékekkel gazdagabban indulunk vissza Delhibe.

1973. Jaipur - I rész

Indulás reggel ½ 8-kor Még egy magyar család tart velünk, három gyerekkel. Az út szép és kellemes. Valamivel több, mint három óra alatt érünk Jaipurba, vagy, ahogy itt nevezik „Pink City”-be.  Ugyanis itt szinte minden rózsaszínű, a házak majdnem kivétel nélkül piros homokkőből épültek. Jaipurnak van még egy neve „az őszi naplemente színű”. Nevét Maharaja Jai Singhtől kapta, aki 1727-ben alapította a várost. A városalapító 13 éves korában került trónra Amberben, Rajasztán előző fővárosában. A déli oldal kivételével fal veszi körül a várost.

Maharaja Jai Singh II
A maharja, amellett, hogy tudott szanszkritul és perzsául, kedvenc témája a matematika és az asztrológia volt. Ezért építette fel az új fővárosban az önmaga által tervezett obszervatóriumát, a Jan tar Man tar-t.  Mivel ezzel nem volt megelégedve, hasonlót építetett Delhiben, Ujjainban, Mathurában és Varanesiben.

Szelek Palotája, Jaipur
A város blokkokra van osztva, főbb útjai több mint 33 méter szélesek. Először a „Szelek Palotáját” keressük meg, mint Jaipur egyik fő nevezetességét. A palota elég hamar szemünkbe tűnik, csak a bejáratát nem találjuk. Míg azt keressük, defektet kapunk. Soha jobbkor. Pillanatok alatt hatalmas tömeg vesz körül minket, aminek az a következménye, hogy P. nem tud rendesen dolgozni, a kocsit pedig állandóan lökdösik. Engem pedig halálosan idegesítenek. Miért kell úgy bámészkodniuk, mint akik soha nem láttak még defektes kocsit. Végre sikerül lecserélni a kereket és mehetünk tovább keresni a palota bejáratát. Úgy gondoljuk, mivel ez Jaipur egyik nagy nevezetessége, érdemes lenne bemenni. Végül egy indiai kísérőnk akad, aki mindenáron meg akarja mutatni – és meg is mutatja – az utat. Hát, bizony nagy csalódást okozott a „Palota”. Először is olyan koszos, elhanyagolt, hogy még a mi piszokhoz-koszhoz szokott szemünknek is sok. Másodszor, mire végig értünk a ló futtatón (lépcső helyett van), megdöbbenéssel vettük észre, hogy a „palota” alig nevezhető többnek, mint egy vastag falnak. Célja pedig annyi volt csak, hogy Maharaja asszonyai (ill. az udvarhoz tartozó nők) a palota előtti úton rendezett felvonulásokat innen tekinthették meg. Ugyanis az asszonyoknak tilos volt nyilvánosan megjelenni. Hát, bizony úgy érezzük, ezért kár volt ide felmászni. Nem vitatom, építészetileg nagyon érdekes, mert úgy építették, hogy a szél mindenhonnan átjárja.

Maharaj Jai Singh II
Gyorsan vissza a kocsihoz, hogy keressünk valakit, aki megcsinálja a kilyukadt kereket, hiszen nem lehetünk pótkerék nélkül. Találunk is valakit, aki hajlandó megcsinálni. Kb. egy órát vesz igénybe. Nem baj, addig megnézzük a Maharaja régi palotáját. Hamar odatalálunk. Először a ruhamúzeumot tekintjük meg. Itt tudjuk meg, hogy ez első maharaja 2.30 méter magas, 1.20 széles és 250 kg (nem semmi!) súlyú ember volt. Egy ruháját látjuk kiállítva, ennek súlya 5 kg. Majd minden ruhája és a  Maharánié is arannyal dúsan átszőtt kelméből készült. Itt aztán minden van. Ezüst ékszeres ládikó, melyben külön rekeszben az arany és az ezüst ékszerek. Olyan kasmíri selyem, hogy szinte elrepül. Szerintem át lehetne húzni egy vastagabb tű fokán. Egy hatalmas vitrinben a Maharani ruhái. Arannyal szőtt földig érő szoknya, a hozzá tartozó nagyon szűk blúz-szerű felsőrész, kiskabát, cipő és végül egy gyönyörű fekete stóla, arannyal hímezve, melyben az arany súlya 7 kg.
A múzeumból kilépve, a palota felé indulunk. A palota előtt két hatalmas elefánt fogad minket. Mindkettő egy-egy darab márványból van kifaragva. Csodálatosan szépek. Miután kigyönyörködtük magunkat az elefántokban, tekintetünket az hatalmas bejárati kapura siklik.
Aztán ott is marad, és lepottyanó állal szemléljük. Nem tudom hány méter magas lehet, csak azt, hogy mellette mi törpék vagyunk. Maga a kapu fából van, melyet réz lemezekkel borítottak, de olyan furfangosan, hogy csak pislogni tudunk a meglepetéstől, Kb. 5 x 5 cm-es lapokból áll egy-egy minta, melyet egyetlen szöggel erősítettek a fához. Mindezt viszont csak akkor lehet észrevenni, ha az őr felhívja rá a figyelmet.Különben azt a pici szöget is mintának vélné az ember. A kapun túl tágas belső udvar fogad, melynek közepén egy oszlopcsarnok áll. Még ma is használják fogadások, nagyobb ünnepek alkalmával. Ezért sajnos nem kaphatunk tiszta képet igazi szépségéről, hiszen a csillárokat ponyva takarja, a szőnyegek felgöngyölve. De amit láthattunk az is lenyűgöző. Mindjárt a bejárattal szemben, a csarnok két oldalán egy-egy kb. 1 méter magas gyönyörű szép ezüst víztároló korsó helyezkedik el. A falakon íjjak, nyilak, nyílvesszők, kardok és pajzsok vannak elhelyezve, oly módon, mintha a Napot akarnák ábrázolni sugaraival
A csarnokból kilépve, az udvar baloldalán haladva vezetőnk egy folyósóra vezet. A folyosó egy-két képtől eltekintve üres és csak átjáró céljára használják. Vezetőnk két képre hívja fel figyelmünket. Az egyik – ha jól értettem – a jelenlegi Maharaját ábrázolja fiatal korában. Elefántháton, díszmenetben. Meglepődve ismerjük fel az elefánt hajtóját. Ugyanazt láttuk a kapu előtti kőelefánton is. Vezetőnk ekkor a kép baloldalára mutat, ahol Gandhit lehet felfedezni egy háztetőn, több szegény indus társaságában, amint a menetet nézik. A másik kép – mely művészileg talán nem is olyan nagy érték – egy század katonát ábrázol, feltételezésünk szerint valamilyen felvonuláson. Vezetőnk lelkesen magyarázza, hogy a legelöl álló férfi, kivont karddal a Maharaja, akit az előző képen is láthattunk. A mögötte felsorakozó katonák mind 6 láb (kb. 1.98) magasak, cipőméretük azonos. Ez a Maharaja rajput testőrsége.
Pávás ajtó
A folyósón áthaladva ismét egy zárt udvarra érünk. Két oldala árkádos, másik két oldalán 2-2 páva-díszes ajtó. Érdekessége, hogy bár mind a négy ajtó méretben és kivitelben azonos, színe mindegyiknek más. Ezzel az összhatás is megváltozik. Érdekes megoldás. Az egyik árkádsor alatt hatalmas üvegajtók sorakoznak. Természetesen azonnal feltámad bennünk a kíváncsiság, mi lehet az ajtók mögött. Vezetőnk megnyugtat, hogy azt a termet is megnézzük. Aztán feltesz egy kérdést: „Mit gondolnak, miből van a padlózat az árkád alatt?” Azonnal vágjuk is rá a feleletet: márvány. Nem, mondja és mosolyogva int, hogy kövessük. Egyre mutogat a padló felé, melyen állunk, és magyarázza, hogy a kövek festve vannak, és hirtelen mi is észrevesszük. Itt egy női fej, ott egy kis tó két hattyúval, felhőkkel, arrébb pedig egy tó vagy tenger krokodillal. Megint csak leesik az állunk a csodálkozástól, hiszen messziről márványnak nézné az ember (igaz nagyon érdekes mintázattal).
Vissza a folyósón, ki az udvarra, majd balra fordulva egy ragyogó márványcsarnokban találjuk magunkat. A falakon a Maharaják képei sorakoznak. A mennyezet és a falak tömve freskókkal. Az egész csarnok egy nagy kiterjedésű, gondozott parkra néz. Kb. a terem közepén egy medence fut végig. Ez a medence szolgált régen a terem hűtésére. Ilyet láttunk már sokfelé, de amit itt láttunk az megint ámulatba ejt, mert a szökőkutak olyan érdekes módon helyezkednek el, hogy nem is lehet azokat messziről észrevenni. Ugyanis a medence alja féldrágakövekből készült virágokkal van kirakva és, mindegyik virág közepén egy alig észrevehető lyuk helyezkedik el. Ez a szökőkút. A medence két oldalán egy-egy benyíló. Az egyikben egy díszes, aranyozott hordszék látható, melyet az elefánt hátára erősítve használtak. Ez volt a Maharaja esküvői széke. A másik benyílóban egy ezüst trón, egy ezüst karosszék, valamint két üveglábú asztalka. Mindegyik vörös bársonnyal borítva. Kicsit beljebb, a medencével szemben hatalmas, zöld carrarai márvány asztal, rajta egy csodaszép, kb. 80 cm magas kék kínai váza. A váza mögötti falon egy pajzs, körülötte pisztolyok, kardok, tőrök, nyilak.  A mennyezet és az ajtók arannyal festve. Úgy néz ki, mintha az egész mennyezetet egy arany háló fedné. Egyszerűen gyönyörű.
Tekintve, hogy már este 7 óra és még ma szeretném elküldeni a levelet, a beszámolót legközelebbi levelemben folytatom, így legalább azt is gondolhatjátok, hogy folytatásos regényt írok.

Kréta - 2010. június

Következő kirándulásunk  a csodálatos Kréta szigetére vezetett, amely megint nagyon emlékezetes élményekkel gazdagított.  Egy krétai nyaralá...