Málta -Mdina
Mdina |
A “csendes város”, Málta egykori fővárosa, Mdina a sziget közepén található. Egy városfallal és kapukkal körbevett nagyon hangulatos középkori város,
A területet először a főníciaiak népesítették be, a rómaiak idén kapta a Melita városnevet, majd az arabok jelentős fejlesztései révén a sziget legbiztonságosabb városa lett Medina néven.
A robosztus városfalak közül kitiltották az autókat, így a gyalogosoké a város, amelynek keskeny utcáin, szűk sikátorain maximum a turisták csoportjai morajlanak manapság.
Mdina városa egy hídon és egy szűk hídon keresztül közelíthető meg. A hídfőn és a bejárat melletti oszlopokon is üvöltő kőoroszlánok teszik még emlékezetesebbé ezt a szép történelmi építményt.
A városba a legtöbb látogató a főkapunk keresztül, az Mdina kapun átsétálva érkezik. Kicsit lejjebb sétálva a parkon keresztül elérjük a Görög kaput, ahonnan szintén megközelíthetjük Mdinat, de ez kevésbé ismert a turisták előtt, kevésbé reprezentatív. Az Mdina kaput 18. századi oroszlánok őrzik, a kapu felett Vilhena nagymester címere látható, belső oldalán pedig a középkori városképet örökítették meg.
St Paul’s Square a pompás máltai lakóházak mellett az egyik legnagyobb nevezetességet rejti, a Szent Pál társkatedrálist. Hogy miért társkatedrálisi? A katedrális címen ugyanis osztozik a vallettai Szent János katedrálissal. Amikor a lovagok felépítették Vallettat az lett a nagymesterek központja, a máltai püspök azonban Mdina-ban maradt, így mindkét város gyönyörű egyházi központtal büszkélkedhet és a társkatedrális címmel. Publius, római kormányzó palotájának helyén épült, akit maga Szent Pál keresztelt meg, és lett málta első püspöke, majd mártírhalálával az ország egyik védőszentjévé vált.
Bastion Square-Ez a kedvelt kilátópont Mdina-ban, ahonnan a városfalról letekintve majdnem egész Málta a lábaink előtt hever. Ellátni ugyanis egészen a Szent Pál-öböltől Valletta-ig,
Fonatella Tea Garden |
Pihenésképpen, felfrissülésként a Fontanella Tea Gardenbe megyünk - egy kávéra és sütire - amely a várfalon található a Bastion térre kiérve jobbra, és valóban fantasztikus a kávézás közbeni kilátás.
A Szent Pál katakombái olyan római kori temetők komplexei, amelyek a 4. században használatosak voltak. A katakombák a régi római főváros, Melite (mai Mdina) szélén vannak. Mivel az ókori római törvény megtiltotta a temetkezést a városon belül, a Szent Pál katakombái a legfontosabb keresztény temetkezési hely lett. Ezek a katakombák képviselik a kereszténység legkorábbi és legnagyobb régészeti bizonyítékait Máltán. A komplexum magában foglalja az egymással összekötött járatokat és sírok több mint 2000 négyzetméter területet
Dingli
Dingli egy kis falu, mely Málta legmagasabb területén fekszik, 253 méteres magaslaton. A falutól a híres sziklaszirtekig egy egykilométeres út vezet
A Dingli-sziklák egy meredek, teraszosan művelt szirteket takarnak, melyek mentén sétálva pazar kilátásban gyönyörködhetünk. A sétánk alatt először egy radar állomás mellett haladtunk el, majd alig győzve betelni a Földközi-tengerre nyíló végtelen panorámában megpillantottunk egy kis szigetet a horizonton. Ez Filfla szigete, amely a partoktól mindössze 5 kilométerre terül el. Ez a legkisebb sziget, mely 280 m hosszú és 50 m széles, illetve 60 m magas szirtjeihez csak a sziklamászók érhetnek fel. A 14 – 16. században tetején egy kis kápolna is állt, majd angol hadihajók gyakorló lőtérnek használták, ma azonban már védett terület.
Magdolna kápolna |
A legmagasabb pontnál találjuk utunk következő állomásaként a Magdolna-kápolnát. A kis kápolna nagyjából a semmi közepén, a meredek sziklaszirten áll magányosan, és egykor – a rajta olvaható tábla szerint – bebocsátást nyert minden törvényen kívüli falai közé.
Jól esett itt leülni kicsit az árnyékot adó oldalában lévő padokon, ahonnan nem délibáb, ellátni egészen Valletta-ig.
Kézműves Falu (Crafts Village): a gozói Ta’ Dbieġi Kézműves Faluval együtt a hagyományos máltai kézművesség életben tartására jöttek létre. Megnézhettük, hogyan dolgoznak az üvegfúvók, ötvösök, szobrászok és más iparművészek, az üzletekben pedig természetesen vásárolni is lehet az elkészült termékekből. Sajnos ma már itt is egyre több értéktelen holmit árulnak
Blue Grotto
Csodás barlangok
A csodálatos Blue Grotto egy hat barlangból álló hálózat, amely a Máltai szigetek egyik legszebb látványával és legtisztább vizével büszkélkedhet. Filfla kis lakatlan szigetével szemben, Málta déli partján található barlang rendszer az egyik legnépszerűbb természeti látványossága a szigetcsoportnak. Bármelyik évszakban is látogatunk ide, valószínűleg felejthetetlen élmény marad. Ha a fenti sziklákról tekintünk le, a barlangokat fenséges boltív keretezi és a Filfla-szigetre nyíló zavartalan kilátással valóban páratlan élményt nyújt.
Valletta
Valletta, Málta fővárosa egyben a legek országának rekorder városa is, mely nevét az alapítója, Jean Parisot de La Valette johannita lovagrend nagymestere után kapta.
A Máltai Lovagrend győzelmével végződött oszmán-török támadás, az 1565-ös Grand Siege-et követően a Máltai Lovagok nagymestere, La Valette döntést hozott arról, hogy a Manoel –erőd és a Saint Angelo erőd között lévő félszigeten egy új és minden eddiginél nagyobb erődítményt kell létrehoznia Nagy Kikötő (Grand Harbour) védelmére.
Az erődrendszer alapkövét 1566-ban tették le, és ennek az erődrendszernek a bázisán jött létre a ma Valletta néven ismert máltai főváros.
Valletta egy legendás múltú, különleges város. Málta UNESCO által jegyzett fővárosa büszkén áll Európa egyik legnagyobb kikötőjeként, amelyet a világ egyik leghatalmasabb erődítménye vesz körül. A város történelme a jeruzsálemi Szent János lovagokhoz nyúlik vissza, egy 11. századi rendhez, amely menedéket nyújtott a zarándokoknak a Szentföldön és katonai szerepet vállalt a kereszténység védelmében. 1530-ban V. Károly spanyol király a lovagoknak adományozta Máltát.
Miután Valletta a Szent János Rend új katonai erődjévé vált, a lovagok elhatározták,olyan fővárost hoznak létre, amely vetekszik Európa nagyjaival. A nagyszerű barokk építészet tükrözi a lovagok arisztokrata származását, akik Anglia, Franciaország, Spanyolország és más európai országok legnemesebb családjaiból kerültek ki. Vallettát “az urak által az urak számára épített városnak” nevezik.
Szent János katedrális
A Szent János-társkatedrális egy hihetetlenül díszes templom Vallettában. 1577-ben készült el és a Szent János-rend védőszentjének tiszteletére kapta a nevét. Az épület Európa egyik legnagyobb barokk temploma, melynek kissé egyszerű homlokzata lélegzetelállító belső teret rejt. A templom a helyi, építkezésre kiválóan alkalmas mészkőből épült, akárcsak a város legtöbb más épülete és erődítménye. A harcos lovagrend hagyományainak megfelelően és különösen a néhány évvel korábbi török ostrom hatására a 65 méter hosszú és 40 méter széles templom kívülről egy erődítmény vonásait viseli magán, belül viszont rendkívül gazdag díszítésű. Egyetlen hajója 20 méter széles, két oldalt a lovagrend különböző „nyelveihez” tartozó közösségek kápolnái helyezkednek el.
A márványpadlózat teljes egészében sírok sorozata is, a lovagrend körülbelül 375 lovagja és tisztje nyugszik itt. A kriptában helyezkednek el számos nagymester emlékművei, köztük Philippe de Villiers de L’Isle-Adam, Claude de la Sengle, Jean Parisot de La Valette, Alof de Wignacourt sírja
Szent János katedrális
A hajó gazdagon díszített, hivalkodóan aranyozott falakkal és gyönyörű mennyezeti festményekkel rendelkezik, melyeket Mattia Preti, Málta leghíresebb festője készített. A templomban található legismertebb műalkotás Keresztelő Szent János lefejezése, Caravaggio festménye.
A székesegyház kápolnái a máltai lovagok különböző régióit tükrözik, akik Európa számos országából érkeztek. Az aragóniai kápolnában látható Mattia Preti híres festménye, amely Szent Györgyöt ábrázolja fehér ménen, miután megölte a sárkányt. Az olasz kápolnában Caravaggio egy másik művében, a Szent Jeromos-ban gyönyörködhetsz.
A NAGYMESTER PALOTA (GRAND MASTER’S PALACE)
Nagymesterek Palotája
A Grandmaster’s Palace a 16 században épült és ma is Valletta legnagyobb palotája.
Ez az épület fontos szerepet töltött be a máltai történelem során, mert korábban
- a máltai lovagok nagymesterének palotája volt, majd
- az angol kormányzó rezidenciája lett,
- a máltai parlament is itt ült össze 1921-2015. között,
- ma pedig a Máltai Elnöki Hivatal működik az épület falai között.
Nagymesterek Palotája
A nagymesteri palota egykor a Szent János Lovagrend székhelye volt, a brit uralom alatt a kormányzó palotájaként működött, napjainkban pedig a palota ad otthont a máltai elnök hivatalának.
Az épületben bóklászva mintha végigjárnánk a sziget történelmének 400 évét. A belső tér sokkal nagyszerűbb, mint amire az egyszerű külső enged következtetni és a szobákat évszázados kárpitok, freskók és fegyverek díszítik.
A palota fegyvertára a világ legnagyobb fegyver- és páncélgyűjteményének ad otthont. A lenyűgöző, több, mint 5000 tárgyat bemutató gyűjtemény bepillantást enged az elmúlt évszázadok és a vívott csaták világába. A kiállítás bemutatja, hogy a Máltai Lovagrend tagjai nem hétköznapi katonák, hanem arisztokratikus harcosok voltak, akik a kor a legfejlettebb páncélzatával és fegyvereivel voltak felszerelve.
FELSŐ ÉS ALSÓ BARRAKKA KERTEK (UPPER AND LOWER BARRAKKA GARDENS)
Minden nap, pontban délben Vallettát ágyúlövések hangja rázza meg. Aggodalomra azonban semmi ok, nem kell visszamenned a fegyvertárba felfegyverkezni! Helyette vedd az irányt a Felső Barrakka kertek felé és légy szemtanúja a főváros egyik fő látnivalójának.
A Nagy Kikötőre néző, számtalan boltívvel, padokkal és virágágyásokkal díszített Felső Barrakka kert lélegzetelállító kilátást nyújt a három városra. Tökéletes hely a pihenésre napközben – a forró nyári napokon különösen jó érzés a fák nyújtotta árnyékban hűsölni.
A kertek alatti szint az egykori bástya, amelyet a régi katonai ágyúk szegélyeznek. Ezt a helyet ma szabadtéri esküvőkre és ünnepi rendezvényekre használják. A Máltai Örökség Társaság tagjai minden nap hagyományos ünnepséget tartanak délben, autentikus brit tüzérségi egyenruhába öltözve, aminek során Valletta hadtörténete előtt tisztelegve elsütik az egyik ágyút
Felső Barrakka kert
Valletta klasszik, talán a legfontosabb látványosság, a város minden második képeslapján szereplő parkja hatvan méterrel magasodik a tenger fölé 1661-ben épült boltívsorával és pazar kilátást kínál a kikötőre (Grand Harbour), valamint a túlpartról benyúló Három Városra (The Three Cities: Birgu, Isla, Bormla).
Ha vannak Felső kertek, gyanítható, hogy Alsó kerteknek is kell lenniük! Az alsó Barrakka kert egy kicsit arrébb található a tengerpart mentén, a Szent Elmo erőd közelében. Bár kisebb, mint a ’felső testvére’, 2 látnivaló miatt is érdemes idelátogatni:
- Az itt álló kis neoklasszikus templom miatt, amelyet Alexander Ballnak szenteltek, aki a franciák elleni háborúban vezette a máltaiakat
- És az ostromharc harangos emlékműve miatt, amelyet egyszerűen csak „Harangnak” hívnak. Fotogén látnivaló, a három várossal és a tengerrel a háttérben
A HÁROM VÁROS (THE THREE CITIES)
A három város nem más, mint a Nagy Kikötővel szemközt elhelyezkedő középkori erődítmények: Birgu (Vittoriosa), Senglea (Isla) és Bormla (Cospicua). Ezek voltak az első erődített városok, amelyeket a Szent János lovagok a kikötő védelmében építettek, amikor 1530-ban a szigetre érkeztek.
Rendszeres kompjárat köti össze az erődöket Valletta tengerparti sétányával, amely a Felső Barrakka kertek alatt húzódik. Csodálatos kilátás nyílik innen Vallettára és gyalogszerrel is egyszerűen körbejárható mindhárom város.
Mosta
Mosta Málta egyik legnépesebb települése. Központi elhelyezkedése miatt jóeséllyel áthaladsz majd a településen. Hogy miért érdemes megállni?
Mosta, Rotunda |
A központ szíve a világ 3. legnagyobb 39 méter átmérőjű alátámasztatlan kupolájú temploma. A római Pantheont idéző épület az 18 század derekán épült zömében a helyi lakosok finanszírozásában és kétkezi munkája által.
1942. április 9-én egy 50 kg-os bomba átlyukasztotta a kupolát, és végiggurult a templomban tartózkodó 300 ember között anélkül, hogy felrobbant volna. A vallásos helyiek ezt csodaként élték át. Az eredeti bomba a vallettai Hadtörténeti Múzeumban látható, míg másolata a templomban található mini múzeumban van kiállítva.
Gozo
egy rövid hajóúttal Máltáról, máris Gozo szigetére hajózunk. Gozo szigetén mintha megállt volna az idő. A legendákkal teleszőtt múltú, hagyományaira büszke Gozo a csend, a béke és a nyugalom szigete. Különleges mikroklímájának köszönhetően Gozo sokkal zöldebb mint a mediterrán Málta. A szigetlakók többnyire mezőgazdaságból és halászatból élnek, ez a fő tevékenység határozza meg mindennapjaik ritmusát. A mediterrán életérzés és a nyugalom itt mindent áthat Gozo szigetén érezhetően lassabban telik az idő.
Az első gozoi „telepesek” i.e. 3600 már komoly építkezésekbe kezdtek. Ma Xaghra városa mellett található az a Ggantija-temple néven ismert világörökségi helyszín, amit a tudósok a világ legrégebbi szabadon álló, ember alkotta építményének tartanak.
Viktória, vagy ahogy a helyiek hívják Rabat, Gozo sziget fővárosa, a szárazföld belsejében, nagyjából a sziget közepén. Legfontosabb látványossága a Kr.e. 16 században épült citadella, ahonnét az egész várost, sőt majdnem az egész szigetet belátni. A város és egyben a sziget közepén egy 120 méter magas mészkő dombon figyel a vár
Gozot történelmi látványosságai mellett sokan természeti képződményeiért és kitűnő búvárkodási lehetőségeiért keresik fel. 2017 márciusában sajnálatos módon elpusztult a sziget egyik különleges természeti kincse, az Azúr Ablak. A természeti képződmény kialakulását és pusztulását is az erózió évezredekig tartó munkájának köszönhette. Az Azur Window szikla ablaka lenyűgöző látványt nyújtott a mögötte elterülő tengerre.
Én még teljes pompájában láthattam, hallhattam a körülötte zúgó tenger hangját. Csodaszép volt.. Ezen kívül Málta testvér szigetén több homokos partszakasz található, ilyen például a Ramla Bay, melynek hosszú homokfövenye fölött egy kis barlangot találunk. A legenda szerint ez volt az Odüsszeiabeli Kalypso nimfa barlangja.
Comino
Hajóutunkat tovább folytatva elérkeztünk Comino szigetére.Comino a harmadik mini-sziget szinte majdnem lakatlan, mindössze 4 állandó lakosa van. Elhelyezkedését tekintve Málta és Gozo szigete között fekszik. Nevét a korábban jelentős mennyiségben itt termesztett köményről kapta. A sziget nagy része madár- és természetvédelmi terület. A sziget legnagyobb értéke a Kék Lagúna, amely áttetsző kék vizével és fehér homokos tenger partjával a szörfösök, búvárok, napimádók kedvenc helye.
A Kék Lagunán kívül említésre méltó a Crystal Laguna. Nem nevezném strandnak, viszont itt fürödni kihagyhatatlan élmény. Csodás, kristálytiszta víz, fantasztikus sziklaformációk és furcsa barlangok által átölelve. Kis motoros csónakkal közelebbről is megtekinthettük ezeket a csodálatos képződményeket.
Felejthetetlen napokat töltöttünk Máltán, ezen a csodálatos helyen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése