2024. április 3., szerda

Kréta - 2010. június



Következő kirándulásunk  a csodálatos Kréta szigetére vezetett, amely megint nagyon emlékezetes élményekkel gazdagított.



 Egy krétai nyaralásnál nem lehet kihagyni a Knosszosz palota megtekintését. Természetesen mi is meglátogattuk  és rengeteg érdekes dolgot láttunk, tapasztaltunk. Órákon keresztül lehet itt.barangolni és rácsodálkozni a minószi  civilizáció meglepő építészeti, tervezési, falfestési megoldásaira.

Knosszosz (Minoan Palace of Knossos) Kréta sziget leghíresebb és leglátogatottabb régészeti területe, a mínoszi kultúra idejéből származó páratlan történelmi látnivaló. Az 1878-ban felfedezett, Európa egyik legrégebbi városának tartott településhez számos legenda és mítosz kapcsolódik, melyeknek egyike a Minotaurusz labirintusának legendája.

A mínoszi civilizáció fénykora, és egyben a bronzkor legnagyobb építkezése i.e. 2000 körül kezdődött el, amikor Kréta szigetének uralkodója, Knosszosz királya fényűző rezidencia készítését tűzte ki célul a város közelében fekvő Kephala dombra. A munkálatok befejezése után a hatalmas kőtömbökből emelt királyi épület a város központja lett, és hamarosan innen irányították egész Krétát. Háromszáz évvel később, i.e. 1700 körül egy földrengés azonban rendkívül súlyos károkat okozott az építményben, így a Kréta szigetén uralkodó minószi dinasztia a teljes újjáépítés mellett döntött.

Knosszosz új minószi palotája (Minoan Palace of Knossos) a réginél még bonyolultabb és nagyobb méretű lett, és immár több szintes: a régészek becslése szerint a húszezer négyzetméteresre becsült területen ezernél is több helyiség volt. A mészkőből épült, nagyszabású építmény négy fő bejárata a négy égtáj felé nézett, és minden egyes szint más és más célokat szolgált. Az alsó szinten a raktárak voltak megtalálhatóak, ahol az élelmiszereket tárolták, majd egyre feljebb haladva a műhelyek, a szolgák szobái, kertek, templom helyiségek, a nagyobb lakosztályok, teraszok kaptak helyet. A mínoszi palotát mindenfelé kanyargó kis levegőztető folyosók hálózták be, több helyre még vízvezetéket és csatornát is bevezettek.


1900-ban egy brit régész, Sir Arthur Evans vásárolta meg a területet, miután rájött, hogy a földben még a mükénéinél is régebbi civilizáció emlékei hevernek. Bár eredetileg nem tervezte a feltárási munkálatokat egy évnél hosszabb időre nyújtani, a rengeteg tárgyi lelet és az új felfedezések miatt végül több mint 30 évig foglalkozott Knosszosszal. Az első hónapokban kiásott több mint kétezer agyagtáblán és pecséten ismeretlen hieroglifákat fedezett fel, melyeket egyetlen addig ismert kultúrához sem tudott társítani.

Amint az egyre nagyobb szabású régészeti feltárás során lassan napvilágra bukkantak a falak, folyosók, helyiségek, úgy lett egyre világosabb számára, hogy a labirintusszerű építmény nem más, mint a legendás Knosszosz (Knossos), a mínoszi kultúra fellegvára. A falak domborművein, a freskókon, vázákon talált bikakultuszra utaló emlékek egyre jobban megerősítették, hogy nem téved.


A knósszoszi palotakomplexum közel 20 000 négyzetméteres négyszögletű területet foglal el. Miután az újjáépítések és bővítések során egyszer sem rombolták le a már meglévő részeket, a Kephala domb lejtőjén meglehetősen bonyolult négyszintes épület rendszer]jött létre, amelyben 1300 helyiség volt. Figyelmes tanulmányozás után tűnik csak elő, hogy merőleges tengelyek mentén szervezett komplexumról van szó, amelynek négy bejárata a négy égtáj felé fordul. A nyugati oldal vallási célokat szolgált; a templomok és más szakrális helyiségek homlokzata a tavaszi napéjegyenlőség napkeltéje felé nézett. A felső szinten egy monumentális lépcső vezet a reprezentációs termekhez, a földszinten pedig a raktárak kaptak helyet, amelyben rituális használatra szánt olajat tartalmazó, lepecsételt nagy agyagkorsók (pithoszok) sorakoztak. A központi udvar 1500 négyzetméteres volt. A keleti szektorban voltak a lakosztályok, a vendégszobák, a cselédség szobái, továbbá a kézművesek műhelyei és a terményraktárak. A domboldalon teraszos árkádos kertek terültek el, a palota északnyugati sarkában álló lépcsőzetes ülésekkel ellátott, kikövezett térség színházi előadásoknak adott otthont. A palota fő építőanyaga a mészkő volt, a falakat gondosan előkészített alabástrom lapokkal burkolták. Figyelemre méltó, hogy a várost és a palotát nem övezik védőfalak.


Raktár (magazine) hatalmas píthoszokkal. A tároló edényeken pecsét volt, amelyen feltüntették a tulajdonos nevét és az edény tartalmát (bor, olaj, sör)


A palota csodái és rejtélyei

A knósszoszi palota jellegzetességei közé tartoznak a kerek, fejjel lefelé fordított ciprustörzsekből készült, alul elvékonyított vörösre festett oszlopok, amelyek tetején kerek oszlopfők támasztották alá a födémszerkezetet. Ezek az oszlopok megjelennek a hosszú, árkádos teraszokon, az előcsarnokokban, a díszesebb helyiségekben, valamint az ún. „világító aknákban” – ezek a kis belső udvarok biztosították a friss levegő keringetését, az udvarok és a szobák szellőzését, továbbá a lépcsőházak világítását.

A palota legjelentősebb helyiségeinek vakolt falait naturalisztikus stílusú falfestmények és színezett domborművek díszítették. A „dombormű freskókat” több réteg gipszből formálták meg, majd kiszínezték; virágokat (liliomok, nárciszok, krókuszok) és fűszernövényeket, bikákat, madarakat, delfineket és halakat, felvonulási meneteket, versenyeket és játékokat ábrázoltak. A pillanatfelvételekre emlékeztető, élénk színekkel festett képek arról árulkodnak, hogy a társadalom tagjai felszabadult, derűs, az életet élvező emberek voltak.


A leglátványosabb freskó a keleti szárny egyik udvarának falát ékesítette (ma az Iraklion Múzeumban látható), a „bikaugratás jelenet”: egy ifjú, miután szarvánál fogva megállította a rohanó bikát, akrobatikus gyakorlatokat mutat be az állat hátán, és leugrani készül; a bika mögött álló felemelt kezű fiatal lány készen áll arra, hogy elkapja, miközben az állat fejénél egy másik lány készülődik a veszélyes gyakorlatra. A palota déli részének egyik folyosóján életnagyságú papok és papnők vonulnak hosszú sorban, miközben korsójukból italt töltenek a bikaistennek.


A knósszoszi palota alaprajza és falfreskói arra utalnak, hogy a minószi kultúrában a sport a vallás része volt – az épületszárnyak által közrefogott óriási központi tér ideális helyszíne volt az udvari és vallási ünnepségeknek, sőt a bikaugratásnak is. A teret közrefogó magas lépcsőfokok a nézők lelátói lehettek.



A királynő megaronjában (szobája) fa ülőkével, folyóvízzel és csatornával ellátott árnyékszék található. Égetett agyag fürdőkádak, vízvezeték és szennyvízcsatorna-rendszer szolgálták a palota lakóinak kényelmét. Ezt a lakrészt díszítik a híres delfines freskók – de eredetiségük vitatott.

A trónteremben áll az alabástrom királyi trónus; a terem vörös falait liliomos mezőben egymással szemben álló griffek ékesítik. Egyszerre körülbelül 16 ember vehetett részt az uralkodói kihallgatásokon. A kutatók véleménye megoszlik, hogy a trónus az uralkodó pap-királyé, vagy a legfőbb papnőé volt-e. 


Mirabello öböl



Kelet-Kréta gyöngyszeme a varázslatos Mirabello-öböl partján. Agiosz Nikolaosz különlegességét az adja, hogy a modern és tradicionális stílusból is ad ízelítőt.

A város fókuszpontja a meredek sziklafalakkal és dús növényzettel övezett Voulismeni-tó.

Vizét a törökök által az 1870-es években létesített csatorna köti össze a tengeri kikötővel. A tó másik végéből keskeny ösvény vezet a sziklafal tetejére, ahonnan ráláthatunk a város háztetőire és a tóra.



A kávéházak és éttermek sora mögött két árnyas, fákkal szegélyezett utca húzódik (a Koundourou Roússou és a 28 Octovríou), míves kerámiákat, bőr árukat és ajándékokat árusító üzletekkel. Mindkét utca a Platía Venizélouba torkollik, ahol emlékmű áll annak a 400 helyi lakosnak a tiszteletére, akiket a második világháború alatt, 1943-ban a németek megöltek.






Spinalonga, a Leprások Szigete – a krétai leprások története



Kréta északkeleti partvonalától néhány száz méterre, Elounda és Plaka települések szomszédságában fekszik a tengerben egy apró sziget, melyre viharos múltjának köszönhetően látogatók ezrei kíváncsiak. A Spinalonga erőd (Spinalonga Fortress), vagy ahogy a helyiek nevezik, Kalydon az évszázadok során sok mindent megélt.

Mivel Spinalonga egy erődsziget, a parttól kb. 800 méterre, így kizárólag hajóval közelíthető meg: mind a három közeli településről, így az éppen vele átellenben elterülő Plakáról, mind Eloundáról, mind Agios Nikolaos kikötőjében rendszeresen, nyáron naponta többször is indulnak kirándulóhajók.

A Velencei Birodalom az egyre sűrűsödő kalóztámadások és fosztogatások miatt rövidesen egy erődrendszer építése mellett döntött Kréta ezen részén is, így először sor került a sziget leválasztására, majd alig a tervek 1578-as elkészülte után egy évvel, 1579-ben már meg is kezdődött a Spinalonga erőd építése. A leválasztott szigetet, melyet Kalydon néven is emlegettek, vastag falakkal és bástyákkal vették körbe, a magaslatokra ágyúkat telepítettek, majd több száz felfegyverzett velencei katona költözött az építménybe. A cél nem volt kevesebb, mint hogy a Spinalonga erőd (Spinalonga Fortress) a Földközi-tenger térségének egyik legerősebb, jóformán bevehetetlen erődítménye legyen.


A kis krétai erődszigetet körben védő magas, masszív falak, és a bent tartózkodó jelentős haderő a terveknek megfelelően valóban hosszú ideig elrettentette a támadókat: a 17. században megjelenő török hódítók hatalmas túlereje évtizedekig megtört az erőd falain. Végül csak 1715-ben, évtizedekig tartó háborúskodás után sikerült bevenni a várat, amikor már Kréta legnagyobb része már régóta az Oszmán Birodalom kezében volt, az utolsó török és velencei összecsapások során. Spinalonga elestével a velenceiek az utolsó megmaradt erődítményüket is elvesztették Krétán, a törökök ezzel a csapással mindenhonnan kiűzték őket a szigetről.

A Spinalonga erődöt (Spinalonga Fortress, Kalydon) a török hatalomátvételt követően nem csupán hadászati célokra használták, hanem a törökök üzleteket és házakat építettek a falakon belül, ahonnan kereskedtek Kréta helyi lakosságával. Az ellenük irányuló lázadások azonban évről-évre egyre nagyobb méreteket öltöttek, míg végül a török uralom a szigeten az 1800-as évek végére megtört, 1901-re pedig teljesen kiürült az erőd is.

A török uralom végével Spinalonga szigetének élete is hatalmas fordulatot vett, mely Kréta sziget történelmének egyik legszomorúbb fejezete is egyben. 1901-ben, röviddel azt követően, hogy a törökök elhagyták a szigetet, Kréta sziget helyi kormányzata azt a határozatot hozta, hogy a szigeten élő leprás betegeket ide költöztetik. Az első beteg 1903-ban érkezett meg Spinalongára, és nem sokkal később, 1904 októberében már 251 ember élt a szigeten: 148 férfi, és 103 nő.

Ekkortól az egykori velencei erődsziget egészen 1957-ig a leprások telepeként működött, ahová el kellett vonulnia annak, akin jelentkeztek a tünetek. A leprától szenvedők áthajóztak a szomszédos Plaka faluból, beköltöztek az elhagyott házakba, és egészen az elmúlásig Spinalonga szigetén élték napjaikat. Az ételt, italt, egyéb ellátmányt csónakkal hozták át a mindössze nyolcszáz méterre fekvő Krétáról, a helyi lakosság igyekezett minél kevesebbet érintkezni a szigeten élőkkel.


A gyógyíthatatlan betegségben szenvedő embereket egy idő után már Görögország távolabbi helyeiről is ide hozták, és a kezdeti éveket követően már ötszáznál is magasabbra emelkedett az itt élő leprások száma. Az egykori velencei erőd, Spinalonga ‘a leprások szigeteként’ került ismét a köztudatba, melynek nevét emiatt nem csupán Krétán, de számos más helyen is megismerték.

A leprától szenvedők rendkívül szerény körülmények között éltek a Spinalonga szigeten, sokuknak még váltás ruhája sem akadt. A kelet-krétai telepen nagyon rosszak voltak a higiéniai viszonyok, a szemét halmokban állt az utcákon, jóformán még mosdó sem volt. Az egykori velencei, majd török épületek teljesen el voltak hanyagolva, állapotuk karbantartás és szakértő személyzet hiányában leromlott, némelyikből az ajtó és ablak is hiányzott. 1933-ban a dokumentációk szerint 954 ember élt Spinalongán ilyen körülmények között.

1936-tól azonban mindez megváltozott, amikor egy húsz éves, harmadéves joghallgató, Epameinondas Remoundakis elkapta a betegséget, és ő is Spinalonga szigetére került.Elhatározta, hogy emberhez méltóbb körülményeket teremt a szigeten élő embereknek, és amíg tudott, ennek megvalósításán dolgozott. Az irányításával kijavították, kimeszelték a házakat, utakat és mosdókat építettek, sőt mozi, színház, és kávézó is készült. Az utcákon lemezjátszókról zene szólt, dísznövényeket és gyümölcsfákat ültettek, az élet egy csapásra megváltozott.

Remoundakis segítségével az emberek megértették, hogy van még értelme az életüknek, és amíg csak lehetett, megpróbálták tartalommal kitölteni azt. A mindennapok elkezdtek hasonlítani arra, amit a szörnyű betegség miatt ide kényszerült emberek maguk mögött hagytak.


A fiatal joghallgató mellett a Spinalongán élőknek egy pap segített évtizedekig, aki bár maga nem szenvedett a betegségben, de életét a sziget lakóinak szentelte. Miután 1948-ban végre felfedezték a kór ellenszerét, a Spinalongán, azaz a leprások szigetén lakók száma egyre csökkent. Végül az utolsó 20 itt élő, leprától szenvedő beteget az athéni lepra kórházba szállították, és 1957-ben teljesen megszűnt létezni a telep. Spinalonga utolsó lakója, a sziget papja 1962-ben hagyta el az erődöt.

Az erőd bejárata a jellegzetes kör alakú bástyánál található, ahol a hajók is kikötnek, és ahol egy kis kioszkban a jegyet is meg lehet vásárolni. Mivel sok helyen nincs természetes árnyék, fejfedő feltétlenül ajánlott a sétához, ugyanis körben egy sétányon teljesen megkerülhető. Spinalonga sziget egykori lakóépületei, a ma már romos állapotú házak, a velencei és török korok építményeinek zöme Plaka felé néz, míg a sziget külső oldala a vastag várfalon belül leginkább sziklás, nincs beépítve.

Természetesen ezt a helyet sem hagyhattuk ki, és az öbölből egy rövid hajóút után meg is érkeztünk a erődhöz. Döbbenetes volt az elhagyatott, félig romos házak látványa. Belegondolni is szörnyű, hogy milyen körülmények között éltek azok a szerencsétlen betegek. Az egyik, viszonylag jó állapotban lévő épület, egy parányi templom, melyet sikerült elég jó állapotba hozni.

Siri csend és néma falak vesznek minket körül és nehéz elképzelni, hogyan élhettek it a szerencsétlen betegek, tudva azt, hogy számukra innen csak egy út van.

Mivel eredetileg egy védelmi erőd volt, néhol még fel lehet fedezni a katonai múlt nyomait is.

Krasi


Kisvonattal (elektromos mozdony húzta) gyönyörű kirándulásra indultunk a hegyek közé. A kanyargós úton felváltva hegyeket és a tengerpartot csodálhattuk. A meglátogatott falvak keskeny utcáin kanyarogva ízelítőt kaphattunk a falusi emberek mindeapi életéről, építkezési szokásaikról és hagyományaikról. Ez a kirándulás lehetőséget adott Kréta másik arcának megismerésére.




Krasi legnagyobb látványossága a 2400 éves platánfa, törzsének kerülete kb. 24 méter. A fa a falucska egyik elbűvölő terén áll. Szemben vele a másik híresség a Megali Vrisi, a Selena hegyből folyó kristálytiszta forrásvíz.



















Mochos




Első pillanatra a hegyek között megbúvó falucska látványa lenyűgöző. Tradicionális házainak  eredete a16. századig nyúlik vissza. A falu főterén helyezkedik el a bizánci templom, melynek érdekessége egy Szűz Mária réz-ikon és különböző falfestmények.










Mochos



















2024. március 18., hétfő

Kos -2009

 

Kos szigete



Egy tüneményes kis görög sziget. Kos sziget a Dodekanészosz-szigetcsoport 3. legnagyobb szigete Görögországban. Déli oldalán hegyvonulataival gazdagítja a partvidéket, legmagasabb pontja Dikeosz-hegy, 846 méter.

Kos-sziget fővárosa Kos, melynek sekély öble, romantikus óvárosa és történelmi múltja vonzza a látogatókat. A fővárosban található a Johannita erőd, az előtte álló platánfáról úgy tartják, hogy valaha Hippokratész itt oktatta tanítványait.

 

A nagyon hangulatos főtéren jó nagyot sétáltunk, majd a gyönyörű naplementét csodáltuk meg egy pohár sör mellett.

Hippokratész platánja

  A főváros talán legnevezetesebb látnivalója a Plátiá Plátánu öreg platánfa, amelyet a legenda szerint még Hippokratész ültetett 2400 évvel ezelőtt. Törzse körülbelül 14 méter átmérőjű, ennek ellenére a fa életkorát csak 560 évre becsülik. Az viszont elképzelhető, hogy Hippokratész a fa őse alatt tanította az orvos növendékeket. Kos szigetén született ugyanis a modern orvostudomány atyja, Hippokratész i.e. 460-ban. Valószínűleg Hippokratész orvosi ténykedésének következménye, hogy ezen a szigeten épült fel az első gyógyító központ, az Aszklepion (gyógyítás istenéről kapta a nevét), a mai kórházak őse.

Agora és a Régi Kikötő


 
Főtér

Kos ősi kikötője a városban, a tengertől néhány méterre található. Saját védőfallal rendelkezett. Számos épület, és templom romja maradt az utókorra. Érdekes látvány a parttól messzebb egy komplett kikötő látványa, de akkor még a vízszint magasabb volt. Megmaradtak mozaikkal burkolt fürdők és a korabeli piactér is. Később kora-keresztény bazilika is épült a területen, de annak is már csak romjai láthatók.

A vár közvetlenül Kos városának a kikötőjében található és a szigeten található látnivalók közül talán az egyik legikonikusabb látványosság. A kastélyt a Szent János lovagok építették a sziget 200 éves megszállása során. A bejárati hídon áthaladva feltűnik, hogy ahhoz képest, hogy egy középkori létesítményről van szó, milyen remek állapotban fennmaradt a mai napig. A vár négy tornya még ma is úgy áll, mint az építésük napján

Az ókorban ez a hely volt a kereskedelem központja. Kos szigetét 1933-ban egy óriási földrengés sújtotta és ekkora fedezték fel az archeológusok a látnivalók többségét a föld alatt. Többek között mozaikok, átrium oszlopok, templomok és lakóházak maradványai kerültek elő.


Asklepion


 
Hippokratész kórháza

Kos városától nem messze a mai napig megtekinthetők egy 3000 éves templom romjai. A gyógyítás istenének ajánlott épületet a dórok építették, a maguk jellegzetes oszlopaival. Később már nem csak szertartásokat, de zenés mulatságokat és sportversenyeket is tartottak itt. Köveinek jó részét templomos lovagok hordták el, a mai óváros házainak építésekor. A romok csodálatos látványt nyújtanak, igazán lenyűgöző a kilátás is.

Az ősi görög mitológia szerint Kos szigete Asclepius, a gyógyítás istenének hazája volt. Az első leleteket körülbelül 3500 évvel ezelőttre datálják. Érdekessége, hogy ezen a helyen született Hippokratész, az orvostudomány atyja. Később elfoglalták a perzsák, majd Athén fennhatósága alá került. A macedónok is birtokolták egy ideig. A középkorban majdnem 500 éven át a törökök uralták, majd brit, olasz és német támadásokat is el kellett szenvedni a lakosságnak. Végül 1948-ban csatlakozott Görögországhoz. Történelme rendkívül izgalmas és sokrétű.

A helyet, ahol Hippokratész az i. e. 5. században képezte magát, 1902-ben fedezték fel Kos várostól nem messze. A Kos síksága fölé magasodó Asklepion az orvoslás istenének, Aszklépiosznak a szentélye. A betegségekben szenvedő emberek messziről is elutaztak, hogy a szentély papjainak engedélyével kezelést kérjenek. A nagy lépcsőn keresztül megközelíthető helyszín négy hatalmas teraszon helyezkedik el, amelyek közül a legalsó a betegek szobáinak alapjait rejti, a fülkékben még mindig látható mellszobrokkal. A fenti szinten találhatók a fürdők, az orvosi iskola és az abaton (a papok szentélye), míg a legfelső teraszon állt a „Nagy Oltár”, amelynek egykor Aszklépiosz monumentális szobra parancsolt, amelyet később egy templommal helyettesítettek.


Nisyros


Mássz meg aktív vulkánt!

Kos mellett fekszik Nisyros , egy vulkáni eredetű sziget. A közepén ott magasodik egy szunnyadó kráter! A vulkanikus szigeten egyértelműen érezni, hogy a sziget tulajdonképpen maga egy vulkán, ahol szinte érezni a kén szagát és a forróságot.

 
Vulkán


 A sziget domborzata tölcsér formájú, főként hegyek   alkotják, vulkanikus kőzetekkel és “kibuggyanó” csúcsokkal, melyek a korábbi vulkanikus működés hatására formálódtak. Ezek lettek a sziget legmagasabb pontjai (Profitis Ilias – a legmagasabb 698 méterrel, Agios Ioannis, és Agios Georgios). A legutóbbi vulkáni aktivitás alakította ma látható formájára a szigetet tizenötezer évvel ezelőtt. Legidősebb kőzetei százötvenezer évesek, a legfiatalabbak pedig körülbelül tizenötezer évvel ezelőtt keletkeztek.

 

A vulkáni utóműködések viszont csodás dolgokat okoznak. Kis repedéseken gőzök szállnak fel a földből. Meleg vizű források vannak mindenütt. A kráterben körülbelül 70°C és erős kénszag van, ezért érdemes sok vízzel készülni. Vastagabb talpú bakancs sem árt, hiszen a talaj is elég meleg. A berobbant kráter látogatható.

 

A nisyros-i vulkán hatalmas tölcsérében (kaldera) 10 kráter található, melyek között az ellipszis formájú Stefanos a legnagyobb a maga 300 méteres átmérőjével, melyet egyben a világ legimpozánsabb és legnagyobb hidrotermikus krátereként tartanak számon. Ez a „gödör” a 300 méteres átmérőjével és 27 méteres mélységével a világ egyik legnagyobb kráterere, és le lehet sétálni egészen a mélyedés aljáig. Kissé kénes szag fogadja ott a túrázókat – egészen egyedülálló élmény, amelyet nem sok másik helyen tapasztalhatunk meg. Természetesen ezt ki kellett próbálni. Egy kicsit meredek, de viszonylag könnyen járható úton lehet lejutni a kráter aljára, ahol kénes szag mellett csodás kis gőzbuborékokat lehet látni. Az ember picinek érzi magát itt, hiszen a kráter pereme olyan messzinek tűnik. Megint egy csodás élménnyel lettem gazdagabb.


 

Mandraki Nisyros legnagyobb települése. Úgy is mondhatnánk, hogy ez a sziget fővárosa. Ennek ellenére csupán 700 lakosa van. Olyan látnivalók fogadnak, mint Paleokastro – Nisyros remek állapotban megmaradt akropolisza, a Velencei kastély – fenséges kilátással a városra, Panagia Spiliani temploma – a Szűzanyának szentelt szentegyház, a népviseleti múzeum. A keskeny, kanyargó utcácsákon elég könnyű eltévedni, de anny minden érdekesség vesz körül bennünket, hogy nem zavar egy-két tévedés. A hófehér házakat színes , illatos virágok díszítik és sok helyen az utcák színes, mintás kőlapokkal van kirakva. Nagyon hangulatos városka.


 

Fergeteges kirándulásban volt részünk, amikor ellátogattunk egy lakatlan szigetre, Utazásunknak két célja volt, az egyik, hogy lássunk egy háborítatlan strandot, a másik, hogy élvezzük a frissen készült finom ételeket, amelyeknek az alapanyagait a hajon hoztuk magunkkal

Mindenki segíthetett az ételek elkészítésében a hajó szakácsának és a legénységnek. Nagyon jó móka volt, isteni finomra sikerültek az ételek.  

Ebéd előtt és után élvezhettük a langy meleg vizet és felüdülésként még egy sirtaki is belefért a programban. Mivel a sziget lakatlan, nekünk kellett mindent összecsomagolni és visszavinni a hajóra. Kissé fáradtan, de nagyon elégedetten és rengeteg élménnyel gazdagabban tértünk vissza a szállodánkba. Remek nap volt és másnap új csodák vártak ránk.





Bodrum


 

Kos kikőtőjéből 40 perces hajóút vezetett Bodrumba. Már maga az utazás is érdekes volt, gyönyörű időben, szikrázó napsütében szeltük a habokat. Ahogy közeledtünk úgy fedeztünk fel egyre több szépséget a tájat tarkító szélmalmoktól kezdve a kikötő bejáratáig, és a kikötőt őrző erődítményig. Alig vártuk, hogy elindulhassunk felfedező kőrutunkra.

 

Elöször az Amfiteátrumot kerestük fel, amely szintén Bodrum egyik legjobb látnivalója. A Kr. e. 4. századból származik, és az ókori Halikarnasszosz legjobban megőrzött helyszínei közé tartozik. Az ókori világ egyik legrégebbi kőszínháza.

Bodrumi amfiteátrum - az ősi építészet emlékműve, Kr. e. 4. századból származik. na. A Göktepe-domb lejtőjén épült Mavesol király uralkodása alatt. A kapacitás volt 13 ezer néző. A görög uralkodó időszakában…


 

Bodrumi Mauzóleum Múzeum maradványai, más néven a halikarnasszoszi mauzóleum, amely az ókori világ hét csodájának egyike. A Kr. e. 350 körül elkészült építmény 140 láb magas volt, tetején 24 lépcsős piramissal és szekérrel, és mindkét oldalát a görögök és amazonok közötti csatajeleneteket ábrázoló frízek díszítették. Nem sok minden maradt meg belőle, miután i. sz. 1000 és 1400 között lerombolták, de az alapokat és a számos csatajelenet frízének gyűjteményét meg lehet tekinteni, amelyek a maradványok mellett ki vannak állítva.


Uralkodása során az Óperzsa Birodalom Kária nevű tartományának kormányzója, Mauszólosz egy rendkívül impozáns új fővárost építtetett magának és feleségének (egyben nővérének), Artemisziának Halikarnasszoszban (a mai törökországi Bodrum).

Nem volt kérdéses, hogy a számtalan márvány épülettel és -szoborral büszkélkedő város építtetője a halálban is hasonló pompában részesül majd.

Az építés megkezdése után a király meghalt (i. e. 353–350 között),[4] a munkálatok Artemiszia irányítása alatt folytak. Az építkezés befejezését ő sem érte meg, hamvai arany urnában férjével együtt a sírkamrába kerültek, amelyet kőoroszlánok őriztek (ezek egyike ma is megtalálható a British Múzeumban).

Hírnevét főként méreteinek és szobrainak köszönhette.

A 45 m magas, pódiumon (platformon) álló sírépület görög templomra hasonlított. Piramisszerű tetőzetét 36 ión oszlop vette körül, tíz-tíz oszlop oldalanként (a sarkokban megosztozva egy-egy oszlopon). Az oszlopok – melyek között szobrok álltak –, egy szilárd cellaszerű blokkot képeztek, amely viselte a hatalmas tető tömegét. Csúcsán márványból faragott négyes fogatban Mauszólosz és Artemiszia foglalt helyet.

 



A sír egy dombon épült, kilátással a városra. Az egész építmény zárt udvarban, az udvar közepén álló, kőből készült platformon állt. Az épülethez vezető lépcsősort kőoroszlánok fogták közre, és a külső falakat mintegy 300, isteneket és istennőket, oroszlánokat és legendás szörnyeket ábrázoló, életnagyságú vagy annál nagyobb szobor díszítette. Minden sarokban márványból faragott lovas harcosok őrizték a sírt.


Kár, hogy ebből a csodálatos épületből csak elenyésző mennyiségű elemet sikerült felszínre hozni, mert amit látni lehet az lenyűgöző. A romok még így is különleges hangulatot árasztanak.


 

Ezután megtekintettük a város szülöttének, Hérodotosznak a szobrát, amely az uralkodó Mauszoleosz és felesége, Artemisia szobra mellett található.


 

Sétánkat a bazárban folytattuk, ahol sok-sok érdekes dolgot láthattunk, a bazár hangulatát átvehettük.



Végezetül megtekintettük a híres szélmalmokat, ahonnan remek kilátás nyílik mind a városara, mindpedig a védett öbölre.



Sok-sok élménnyel gazdagodva, emlékekkel feltöltődve tértünk vissza szállodánkba, ahol már a másnapi hazautazásra kellett készülni.

2024. március 15., péntek

Málta -2009

Málta -Mdina

Mdina


A “csendes város”, Málta egykori fővárosa, Mdina a sziget közepén található. Egy városfallal és kapukkal körbevett nagyon hangulatos középkori város,

A területet először a főníciaiak népesítették be, a rómaiak idén kapta a Melita városnevet, majd az arabok jelentős fejlesztései révén a sziget legbiztonságosabb városa lett Medina néven.


A robosztus városfalak közül kitiltották az autókat, így a gyalogosoké a város, amelynek keskeny utcáin, szűk sikátorain maximum a turisták csoportjai morajlanak manapság.

Mdina városa egy hídon és egy szűk hídon keresztül közelíthető meg. A hídfőn és a bejárat melletti oszlopokon is üvöltő kőoroszlánok teszik még emlékezetesebbé ezt a szép történelmi építményt.

A városba a legtöbb látogató a főkapunk keresztül, az Mdina kapun átsétálva érkezik. Kicsit lejjebb sétálva a parkon keresztül elérjük a Görög kaput, ahonnan szintén megközelíthetjük Mdinat, de ez kevésbé ismert a turisták előtt, kevésbé reprezentatív. Az Mdina kaput 18. századi oroszlánok őrzik, a kapu felett Vilhena nagymester címere látható, belső oldalán pedig a középkori városképet örökítették meg. 


St Paul’s Square a pompás máltai lakóházak mellett az egyik legnagyobb nevezetességet rejti, a Szent Pál társkatedrálist. Hogy miért társkatedrálisi? A katedrális címen ugyanis osztozik a vallettai Szent János katedrálissal. Amikor a lovagok felépítették Vallettat az lett a nagymesterek központja, a máltai püspök azonban Mdina-ban maradt, így mindkét város gyönyörű egyházi központtal büszkélkedhet és a társkatedrális címmel. Publius, római kormányzó palotájának helyén épült, akit maga Szent Pál keresztelt meg, és lett málta első püspöke, majd mártírhalálával az ország egyik védőszentjévé vált.


Bastion Square-Ez a kedvelt kilátópont Mdina-ban, ahonnan a városfalról letekintve majdnem egész Málta a lábaink előtt hever. Ellátni ugyanis egészen a Szent Pál-öböltől Valletta-ig,



Fonatella Tea Garden

Pihenésképpen, felfrissülésként a Fontanella Tea Gardenbe megyünk -  egy kávéra és sütire - amely a várfalon található a Bastion térre kiérve jobbra, és valóban fantasztikus a kávézás közbeni kilátás.


A Szent Pál katakombái olyan római kori temetők komplexei, amelyek a 4. században használatosak voltak. A katakombák a régi római főváros, Melite (mai Mdina) szélén vannak. Mivel az ókori római törvény megtiltotta a temetkezést a városon belül, a Szent Pál katakombái a legfontosabb keresztény temetkezési hely lett. Ezek a katakombák képviselik a kereszténység legkorábbi és legnagyobb régészeti bizonyítékait Máltán. A komplexum magában foglalja az egymással összekötött járatokat és sírok több mint 2000 négyzetméter területet


Dingli


Dingli egy kis falu, mely Málta legmagasabb területén fekszik, 253 méteres magaslaton. A falutól a híres sziklaszirtekig egy egykilométeres út vezet


A Dingli-sziklák egy meredek, teraszosan művelt szirteket takarnak, melyek mentén sétálva pazar kilátásban gyönyörködhetünk. A sétánk alatt először egy radar állomás mellett haladtunk el, majd alig győzve betelni a Földközi-tengerre nyíló végtelen panorámában megpillantottunk egy kis szigetet a horizonton. Ez Filfla szigete, amely a partoktól mindössze 5 kilométerre terül el. Ez a legkisebb sziget, mely 280 m hosszú és 50 m széles, illetve 60 m magas szirtjeihez csak a sziklamászók érhetnek fel. A 14 – 16. században tetején egy kis kápolna is állt, majd angol hadihajók gyakorló lőtérnek használták, ma azonban már védett terület.


Magdolna kápolna

 A legmagasabb pontnál találjuk utunk következő állomásaként a Magdolna-kápolnát. A kis kápolna nagyjából a semmi közepén, a meredek sziklaszirten áll magányosan, és egykor – a rajta olvaható tábla szerint – bebocsátást nyert minden törvényen kívüli falai közé.

 Jól esett itt leülni kicsit az árnyékot adó oldalában lévő padokon, ahonnan nem délibáb, ellátni egészen Valletta-ig.



 Kézműves Falu (Crafts Village): a gozói Ta’ Dbieġi Kézműves Faluval együtt a hagyományos máltai kézművesség életben tartására jöttek létre. Megnézhettük, hogyan dolgoznak az üvegfúvók, ötvösök, szobrászok és más iparművészek, az üzletekben pedig természetesen vásárolni is lehet az elkészült termékekből. Sajnos ma már itt is egyre több értéktelen holmit árulnak




Blue Grotto

Csodás barlangok

A csodálatos Blue Grotto egy hat barlangból álló hálózat, amely a Máltai szigetek egyik legszebb látványával és legtisztább vizével büszkélkedhet. Filfla kis lakatlan szigetével szemben, Málta déli partján található barlang rendszer az egyik legnépszerűbb természeti látványossága a szigetcsoportnak. Bármelyik évszakban is látogatunk ide, valószínűleg felejthetetlen élmény marad. Ha a fenti sziklákról tekintünk le, a barlangokat fenséges boltív keretezi és a Filfla-szigetre nyíló zavartalan kilátással valóban páratlan élményt nyújt.


Valletta

Valletta, Málta fővárosa egyben a legek országának rekorder városa is, mely nevét az alapítója, Jean Parisot de La Valette johannita lovagrend nagymestere után kapta.


A Máltai Lovagrend győzelmével végződött oszmán-török támadás, az 1565-ös Grand Siege-et követően a Máltai Lovagok nagymestere, La Valette döntést hozott arról, hogy a Manoel –erőd és a Saint Angelo erőd között lévő félszigeten egy új és minden eddiginél nagyobb erődítményt kell létrehoznia Nagy Kikötő (Grand Harbour) védelmére.

Az erődrendszer alapkövét 1566-ban tették le, és ennek az erődrendszernek a bázisán jött létre a ma Valletta néven ismert máltai főváros.


Valletta egy legendás múltú, különleges város. Málta UNESCO által jegyzett fővárosa büszkén áll Európa egyik legnagyobb kikötőjeként, amelyet a világ egyik leghatalmasabb erődítménye vesz körül. A város történelme a jeruzsálemi Szent János lovagokhoz nyúlik vissza, egy 11. századi rendhez, amely menedéket nyújtott a zarándokoknak a Szentföldön és katonai szerepet vállalt a kereszténység védelmében. 1530-ban V. Károly spanyol király a lovagoknak adományozta Máltát.

Miután Valletta a Szent János Rend új katonai erődjévé vált, a lovagok elhatározták,olyan fővárost hoznak létre, amely vetekszik Európa nagyjaival. A nagyszerű barokk építészet tükrözi a lovagok arisztokrata származását, akik Anglia, Franciaország, Spanyolország és más európai országok legnemesebb családjaiból kerültek ki. Vallettát “az urak által az urak számára épített városnak” nevezik. 


 

Szent János katedrális

A Szent János-társkatedrális egy hihetetlenül díszes templom Vallettában. 1577-ben készült el és a Szent János-rend védőszentjének tiszteletére kapta a nevét. Az épület Európa egyik legnagyobb barokk temploma, melynek kissé egyszerű homlokzata lélegzetelállító belső teret rejt. A templom a helyi, építkezésre kiválóan alkalmas mészkőből épült, akárcsak a város legtöbb más épülete és erődítménye. A harcos lovagrend hagyományainak megfelelően és különösen a néhány évvel korábbi török ostrom hatására a 65 méter hosszú és 40 méter széles templom kívülről egy erődítmény vonásait viseli magán, belül viszont rendkívül gazdag díszítésű. Egyetlen hajója 20 méter széles, két oldalt a lovagrend különböző „nyelveihez” tartozó közösségek kápolnái helyezkednek el.

A márványpadlózat teljes egészében sírok sorozata is, a lovagrend körülbelül 375 lovagja és tisztje nyugszik itt. A kriptában helyezkednek el számos nagymester emlékművei, köztük Philippe de Villiers de L’Isle-Adam, Claude de la Sengle, Jean Parisot de La Valette, Alof de Wignacourt sírja

 

Szent János katedrális

A hajó gazdagon díszített, hivalkodóan aranyozott falakkal és gyönyörű mennyezeti festményekkel rendelkezik, melyeket Mattia Preti, Málta leghíresebb festője készített. A templomban található  legismertebb műalkotás Keresztelő Szent János lefejezése, Caravaggio festménye. 

A székesegyház kápolnái a máltai lovagok különböző régióit tükrözik, akik Európa számos országából érkeztek. Az aragóniai kápolnában látható Mattia Preti híres festménye, amely Szent Györgyöt ábrázolja fehér ménen, miután megölte a sárkányt. Az olasz kápolnában Caravaggio egy  másik művében, a Szent Jeromos-ban gyönyörködhetsz.


A NAGYMESTER PALOTA (GRAND MASTER’S PALACE)


Nagymesterek Palotája

  A Grandmaster’s Palace a 16 században épült és ma is Valletta legnagyobb palotája.

Ez az épület fontos szerepet töltött be a máltai történelem során, mert korábban

  • a máltai lovagok nagymesterének palotája volt, majd
  • az angol kormányzó rezidenciája lett,
  • a máltai parlament is itt ült össze 1921-2015. között,
  • ma pedig a Máltai Elnöki Hivatal működik az épület falai között.


Nagymesterek Palotája

  A nagymesteri palota egykor a Szent János Lovagrend székhelye volt, a brit uralom alatt a kormányzó palotájaként működött, napjainkban pedig a palota ad otthont a máltai elnök hivatalának. 

Az épületben bóklászva mintha végigjárnánk a sziget történelmének 400 évét. A belső tér sokkal nagyszerűbb, mint amire az egyszerű külső enged következtetni és a szobákat évszázados kárpitok, freskók és fegyverek díszítik.

A palota fegyvertára a világ legnagyobb fegyver- és páncélgyűjteményének ad otthont. A lenyűgöző, több, mint 5000 tárgyat bemutató gyűjtemény bepillantást enged az elmúlt évszázadok és a vívott csaták világába. A kiállítás bemutatja, hogy a Máltai Lovagrend tagjai nem hétköznapi katonák, hanem arisztokratikus harcosok voltak, akik a kor a legfejlettebb páncélzatával és fegyvereivel voltak felszerelve.


FELSŐ ÉS ALSÓ BARRAKKA KERTEK (UPPER AND LOWER BARRAKKA GARDENS)

Minden nap, pontban délben Vallettát ágyúlövések hangja rázza meg. Aggodalomra azonban semmi ok, nem kell visszamenned a fegyvertárba felfegyverkezni! Helyette vedd az irányt a Felső Barrakka kertek felé és légy szemtanúja a főváros egyik fő látnivalójának.


  A Nagy Kikötőre néző, számtalan boltívvel, padokkal és virágágyásokkal díszített Felső Barrakka kert lélegzetelállító kilátást nyújt a három városra. Tökéletes hely a pihenésre napközben – a forró nyári napokon különösen jó érzés a fák nyújtotta árnyékban hűsölni.

 


A kertek alatti szint az egykori bástya, amelyet a régi katonai ágyúk szegélyeznek. Ezt a helyet ma szabadtéri esküvőkre és ünnepi rendezvényekre használják. A Máltai Örökség Társaság tagjai minden nap hagyományos ünnepséget tartanak délben, autentikus brit tüzérségi egyenruhába öltözve, aminek során Valletta hadtörténete előtt tisztelegve elsütik az egyik ágyút


Felső Barrakka kert


Valletta klasszik, talán a legfontosabb látványosság, a város minden második képeslapján szereplő parkja hatvan méterrel magasodik a tenger fölé 1661-ben épült boltívsorával és pazar kilátást kínál a kikötőre (Grand Harbour), valamint a túlpartról benyúló Három Városra (The Three Cities: Birgu, Isla, Bormla).


Ha vannak Felső kertek, gyanítható, hogy Alsó kerteknek is kell lenniük! Az alsó Barrakka kert egy kicsit arrébb található a tengerpart mentén, a Szent Elmo erőd közelében. Bár kisebb, mint a ’felső testvére’, 2 látnivaló miatt is érdemes idelátogatni:

  • Az itt álló kis neoklasszikus templom miatt, amelyet Alexander Ballnak szenteltek, aki a franciák elleni háborúban vezette a máltaiakat
  • És az ostromharc harangos emlékműve miatt, amelyet egyszerűen csak „Harangnak” hívnak. Fotogén látnivaló, a három várossal és a tengerrel a háttérben


A HÁROM VÁROS (THE THREE CITIES)


A három város nem más, mint a Nagy Kikötővel szemközt elhelyezkedő középkori erődítmények: Birgu (Vittoriosa), Senglea (Isla) és Bormla (Cospicua). Ezek voltak az első erődített városok, amelyeket a Szent János lovagok a kikötő védelmében építettek, amikor 1530-ban a szigetre érkeztek.

Rendszeres kompjárat köti össze az erődöket Valletta tengerparti sétányával, amely a Felső Barrakka kertek alatt húzódik. Csodálatos kilátás nyílik innen Vallettára és gyalogszerrel is egyszerűen körbejárható mindhárom város.

Mosta


Mosta Málta egyik legnépesebb települése. Központi elhelyezkedése miatt jóeséllyel áthaladsz majd a településen. Hogy miért érdemes megállni?



Mosta, Rotunda

  A központ szíve a világ 3. legnagyobb 39 méter átmérőjű alátámasztatlan kupolájú temploma. A római Pantheont idéző épület az 18 század derekán épült zömében a helyi lakosok finanszírozásában és kétkezi munkája által.

1942. április 9-én egy 50 kg-os bomba átlyukasztotta a kupolát, és végiggurult a templomban tartózkodó 300 ember között anélkül, hogy felrobbant volna. A vallásos helyiek ezt csodaként élték át. Az eredeti bomba a vallettai Hadtörténeti Múzeumban látható, míg másolata a templomban található mini múzeumban van kiállítva.



Gozo


egy rövid hajóúttal Máltáról, máris Gozo szigetére hajózunk. Gozo szigetén mintha megállt volna az idő. A legendákkal teleszőtt múltú, hagyományaira büszke Gozo a csend, a béke és a nyugalom szigete. Különleges mikroklímájának köszönhetően Gozo sokkal zöldebb mint a mediterrán Málta. A szigetlakók többnyire mezőgazdaságból és halászatból élnek, ez a fő tevékenység határozza meg mindennapjaik ritmusát. A mediterrán életérzés és a nyugalom itt mindent áthat Gozo szigetén érezhetően lassabban telik az idő.


Az első gozoi „telepesek” i.e. 3600 már komoly építkezésekbe kezdtek. Ma Xaghra városa mellett található az a Ggantija-temple néven ismert világörökségi helyszín, amit a tudósok a világ legrégebbi szabadon álló, ember alkotta építményének tartanak. 


Viktória, vagy ahogy a helyiek hívják Rabat, Gozo sziget fővárosa, a szárazföld belsejében, nagyjából a sziget közepén. Legfontosabb látványossága a Kr.e. 16 században épült citadella, ahonnét az egész várost, sőt majdnem az egész szigetet belátni. A város és egyben a sziget közepén egy 120 méter magas mészkő dombon figyel a vár



    Gozot történelmi látványosságai mellett sokan természeti képződményeiért és kitűnő búvárkodási lehetőségeiért keresik fel. 2017 márciusában sajnálatos módon elpusztult a sziget egyik különleges természeti kincse, az Azúr Ablak. A természeti képződmény kialakulását és pusztulását is az erózió évezredekig tartó munkájának köszönhette. Az Azur Window szikla ablaka lenyűgöző látványt nyújtott a mögötte elterülő tengerre. 


  Én még teljes pompájában láthattam, hallhattam a körülötte zúgó tenger hangját. Csodaszép volt.. Ezen kívül Málta testvér szigetén több homokos partszakasz található, ilyen például a Ramla Bay, melynek hosszú homokfövenye fölött egy kis barlangot találunk. A legenda szerint ez volt az Odüsszeiabeli Kalypso nimfa barlangja. 


Comino



  Hajóutunkat  tovább folytatva elérkeztünk Comino szigetére.Comino a harmadik mini-sziget szinte majdnem lakatlan, mindössze 4 állandó lakosa van. Elhelyezkedését tekintve Málta és Gozo szigete között fekszik. Nevét a korábban jelentős mennyiségben itt termesztett köményről kapta. A sziget nagy része madár- és természetvédelmi terület. A sziget legnagyobb értéke a Kék Lagúna, amely 
áttetsző kék vizével és fehér homokos tenger partjával a szörfösök, búvárok, napimádók kedvenc helye. 

A Kék Lagunán kívül említésre méltó a  Crystal Laguna. Nem nevezném strandnak, viszont itt fürödni kihagyhatatlan élmény. Csodás, kristálytiszta víz, fantasztikus sziklaformációk és furcsa barlangok által átölelve. Kis motoros csónakkal közelebbről is megtekinthettük ezeket a csodálatos képződményeket.

Golden Bay


Felejthetetlen  napokat töltöttünk Máltán, ezen a csodálatos helyen.

 






Kréta - 2010. június

Következő kirándulásunk  a csodálatos Kréta szigetére vezetett, amely megint nagyon emlékezetes élményekkel gazdagított.  Egy krétai nyaralá...