2017. február 26., vasárnap

1972. október




Zajlik az élet. P. nemrég tért vissza Bangladesből, közel két hét távollét után. A 3. Ázsiai Vásár előkészületei miatt ugyancsak megszaporodtak a teendőim, mert megbíztak egy vendégház felállításával és vezetésével. Ráadásul úgy kellett megoldani, hogy szinte egyik napról a másikra, felszerelve, mindennel ellátva, beleértve az alkalmazottak felvételét is. Volt nagy hajtás. hogy időben használható legyen. Most már nagyjából minden rendben, 11-óta három lakója is van már a „háznak”. Igaz, így most két háztartást kell felügyelnem, ami maximálisan kitölti napjaimat (az iroda mellett).
Közben saját lakásunk átrendezését is intézem, hamarosan hozzák az új bútorokat, valószínűleg 1-2 héten belül minden készen is lesz.
Ma van a Dusshera ünnepe:
Dusshera báb égetése
Dussehra Vijayadashmi-néven is ismert nagy indiai fesztivál Hindu naptár Ashvin hónapjának tízedik napján ünneplik. Ez a nap szeptember vagy október hónapra esik.  Ez a Navrati – a hindu kultúra 9 napos böjti időszakának – csúcspontja. A nap egybeesik Durga istennő szobrának vízbemerítésével is. Ezen a napon arra is emlékeznek, hogy Lord Rama elpusztította a gonosz Ravanat.  Dussehra ünnepe a jó győzelmét hirdeti a rossz felett.
Ez az az ünnep, amikor a „rossz” istenek jelképes bábuit megsemmisítik. Tavalyelőtt (istenem, de rég volt) mi is láttuk. Úgy rohan az idő. Még kb. 2 hét és megint Diwalit (indiai újév) ünnepelünk.

Indira Gandhi megtekinti az építkezést
Óriási ütemben folynak a 3. Ázsiai Vásár előkészületei, hiszen november 3-án nyílik. Szinte napról-napra, hihetetlen gyorsasággal épülnek a pavilonok. Ugyanakkor egy csomó főútvonal építési munkálatai is folynak. Ott, ahol 1-1 ½ éve még semmi nem volt, már állnak a különböző kiállítási csarnokok.

Épül a Nemzetek Csarnoka
P. is nagyon elfoglalt lesz, mert a vásár ideje alatt lesz egy UNIDO konferencia november 3-15. között, melyre őt is benevezte a vállalat. Azt még nem tudjuk, mi lesz a teendője, mert a vonatkozó anyag még nem érkezett meg. Majd kiderül. rettenetesen szalad az idő. Pláne, ha megkezdődik a vásár. Mire bezár, már 1973-at írunk.
Itt még nem érezni, hogy ősz van, hiszen nappal még mindig 35-36 C° körül van, bár az esték már csodálatosak. Nagyon kellemes kint ücsörögni a teraszon és beszívni a friss, virágillatos levegőt. Ma ugyan kissé megbolondult az idő (ami pedig nagyon ritka ebben az évszakban), mert hallom, hogy nagyon dörög és csúnyán beborult. Kár lenne, ha elmosná az eső az esti bábuégetést.

Agra - 1972. március





Agra Fő utcája 1972-ben
Végre eljutottunk ide is és megtekinthettük a híres Taj Mahalt.

Taj Mahal, Agra, India
Tádzs Mahal (hindiül: ताज महल, perzsa nyelven: تاج محل jelentése: „A paloták koronája”) az indiai Agrában, a Jamuna folyó partján található mauzóleum elnevezése, amely valójában egy teljes épületkomplexumot takar, ennek része maga a fehér márvány síremlék is. Sáh Dzsahán mogul sah 1632 és 1647 között építtette 1631-ben, gyermekszülésben elhunyt szeretett felesége, Mumtáz Mahal emlékére. Őt is itt helyezték örök nyugalomra.

Taj Mahal, Agra India
Valóban olyan lenyűgöző, mint mondják. Erről az épületről többek között azt mondják, hogy háromszor kell megtekinteni, hajnalban, naplementekor és teliholdkor. Nagyon szerencsések vagyunk, hogy ezt megtehettük. Csodálatosan szépek mind a hajnali, mind az alkonyi színek, nekem mégis az éjszakai tetszett a legjobban.

TAj Mahal teliholdkor
Gyönyörű volt, ahogy a Hold rávilágított és kékes-fehéren csillogott a márvány. Azt nem tudom, hogy mitől ilyen hihetetlenül szép ez az épület, lehet, hogy az is közrejátszik, hogy teljesen szimmetrikus. Bárhol ketté lehetne metszeni, mindig két egyforma darab lenne. Lenyűgöző, a négy sarkán álló oszlopokat bárhonnan is nézi, az ember mindig párhuzamosnak látja. Ez pedig csak úgy lehetséges, hogy az oszlopok valójában nem függőlegesek, hanem kifelé dőlnek egy kicsit. Állítólag ezért építették így elsősorban, hogy egy földrengés estén az oszlopok ne tudjanak az épületre dőlni. Nagyon érdekes a Taj kapuján lévő Korán idézet, melynek betűi teljesen egyforma nagyságúak, bárhonnan nézze is az ember. A legalsó betű ugyanakkora, mint a legfelső. Csodálatosak a belső márványfaragások, a féldrágaköves vagy drágaköves berakások az épület belső falain. Falát ónix berakású Korán-idézetek és többek között hófehér márványból készült virágmotívumok ékesítik. Ez utóbbinál az ónix mellett drágaköveket, féldrágaköveket is találunk olyan bőséggel, hogy például egyetlen szegfűhöz harmincötféle karneolárnyalatot használt az egykori intarziamester.  Sajnálatos módon, az alsó részeken ma már csak pótlások vannak, nagyrészt azért, mert ellopták. Szerencsére a magasabb részek még érintetlenek.

Mumtaz Mahal és Sah Dzsáhán síremléke, Taj Mahal, Agra
Taj Mahal előtt
Maga a sírhely egy 18 méter átmérőjű és 26 méter magas márvány mennybolt alatt nyugszik, de közvetlenül nem látható, óriási csipkefinomságú márványrács védi a kíváncsi szemek elől. 
Egy másik érdekesség a 90 éve épülő Ramaswami templom, melybe – ha egyszer elkészül – az összes hindu vallási ág építészeti stílusát építik egy épületbe. Állítólag még 200 évig fogják építeni. 9 szintes lesz. Jelenleg az első szint van félig készen. Ez viszont leírhatatlanul szép. Olyan faragásokat láttunk, hogy a szánk tátva maradt a csodálkozástól. Hihetetlen hogyan tudnak bánni a márvánnyal. A különböző virágok annyira élethűek, hogy az ember szinte érzi az illatukat.
Amit még sikerült „kutyafuttában megnéznünk az agrai Vörös Erődöt. Az erőd Lal QilaFort Rouge illetve Agra Vörös Erődje néven is ismert. Körülbelül 2,5 km-re északnyugatra fekszik India egyik legismertebb iszlám építészeti emlékétől, a Tádzs Mahaltól. Az erődöt leginkább egy fallal körülvett palotavárosként lehetne jellemezni.
Ez India legfontosabb erődje. A nagymogulok, Bábur, Humájun, Akbar, Dzsahángír, Sáh Dzsahán és Aurangzeb éltek itt, és az egész országot innen irányították.

Vörös Erőd, Agra
Az épület Sáh Dzsahán (1627–1658) uralkodása alatt nyerte el mai formáját. Ebben az időszakban érte el a birodalom hatalmának csúcspontját is, a Vörös Erőd már nem védelmi célokat szolgált, hanem egyben elképesztő kényelemmel ellátott palotává alakult. Sáh Dzsahán építtette a Tádzs Mahalt is felesége, Mumtáz Mahal tiszteletére. Nagyapjával ellentétben Sáh Dzsahán fehér márványból szeretett építtetni, amelyet gyakran arannyal, illetve féldrágakövekkel díszíttetett. Leromboltatott néhány régebbi épületet az erőd területén, hogy saját elképzelései szerintieket építtessen helyettük
.

Muszamman Burdzs
Élete végén Sáh Dzsahánt fia, Aurangzeb (1658–1707) bezáratta az erődbe. A monda szerint Sáh Dzsahán a Muszamman Burdzs nevű toronyban halt meg, amelynek márvány erkélyéről csodaszép kilátás nyílik a Tádzs Mahalra. A nyolcszögletű torony tornácait finoman csipkézett márványrácsok szegélyezik, a Tádzs Mahalhoz hasonló faragott díszítések ornamentikáját drágakövekkel emelték ki.


Itmad-Ud-Daulah síremléke

Itmad-Ud-Daulah síremléke

Bár intarziái a Tádzs Mahal szépségét is felülmúlják, mégis kevésbé ismert az 1628 –ban épült Itimad-ud-Daula mauzóleum. Ez volt az első mogul-építmény, mely márványból készült, ezzel a korabeli építészet stílusváltását jelezve. A csupán néhány évvel később épült Tádzs Mahalt láthatóan ennek az építménynek alapján emelték. Núr Dzsehán uralkodónő építtette Itmad-Ud-Daulah síremlékét, amit más néven Baby Taj-ként emlegetnek, az édesapja, Ghiász-ud-Dín bég, Dzsahángir uralkodó főminisztere révén. A többi mogul-korabeli síremlékekhez képest kisebb, néhányan ékszerdoboznak is nevezik ezért. Kertjének alaprajza, valamint a fehér márvány, a mozaik, a belső terek díszítése, a rostélyok a Tádzs Mahal díszítésénél használt elemeket vetítik előre. 

Kőfaragók

agrai kőfaragók

Akbar siremlék – Északi Kapu, Sikandra

Akbar síremléke, Sikandra
Szikándra, a Nagy Akbar mogul uralkodó nyughelye, mindössze 13 km-re van az agrai Vörös Erődtől. Akbar síremléke személyiségének sokoldalúságát jeleníti meg. Az óriási, gyönyörűen faragott, vörös-sárga homokkő sír egy kert közepén emelkedik. Maga Akbar tervezte meg saját sírját és választotta ki a legmegfelelőbb helyszínt is. Csagatáj-török szokás volt még életükben sírhelyet építeni maguknak, ezt a szokást a mogulok is megtartották. A piramis alakú sír építését Akbar fia, Dzsahángir fejezte be 1613-ban.

2017. február 25., szombat

Fatehpur Sikri (Szikri) - 1972. március



Fatehpur Szíkri (Hindi: फ़तेहपुर सीकरी), az indiai Mogul Birodalom fővárosa volt Akbar mogul sah (Nagy Akbar) uralkodása alatt, 1571-tõl 1585-ig, amikor azt lakosai uralkodói parancsra elhagyták, feltehetően a víz hiánya miatt.


Akbar 1568-ban, Szíkri település közelében, egy három kilométer hosszú és másfél kilométer széles sziklapárkányon kezdte építeni városát, a legenda szerint Szálim Csiszti szúfi sejk (1480–1572) tiszteletére, mivel az imájával elősegítette, hogy fiúörököse szülessen.
A szikla tetejét legyalultatta, és a domb aljánál 30 kilométer kerületű mesterséges tavat hozatott létre. 1573-ban, gudzsaráti hadjáratáról hazatérve, a várost Fatehpurnak, azaz a „győzelem városának” nevezte el.
A legenda szerint Szálim Csiszti panaszkodott, hogy zavarja a város zaja az elmélkedésében, ezért Akbar kiüríttette a várost, és szigorú parancsára abba újra beköltözni is tilos volt. A fából készült szerkezetek kivételével, amiket a környék lakosai elhordtak, az építmény szinte érintetlenül megmaradt.

Diwan-i-Khas, Ftehpur Sikri, India
Díván-i-Khász
Magánkihallgatások Csarnoka Akbar sah építészeti örökségének állít emléket. A Díván-i-Khász úgy is ismert, mint Ékszerház vagy az Eksztambha Praszádam, azaz az „Egységes vallás pillére”. Híres központi eleme a harminchat oszloppal körülvett Akbar ítélőszéke.



Anup Talao, Fatehpur Sikri, India
Anup Talao
Török ​​Szultána házának, vagy Csitrasálánakis nevezik. Ez a hely a pihenésre szolgált, eredetileg Akbar első felesége, a török Istamboli Begum részére épült. Egyszobás épület, ám belső díszítése fényűző faragásokkal és festményekkel pompázik. A perzsa stílusú képek dzsungeljeleneteket, állatokat ábrázolnak.


Diwam-i-Am, Fatehpur Sikri, India
Díván-i-Ám
Nyilvános kihallgatások csarnoka, mely épület tipológiája megtalálható számos mogul városban, ahol az uralkodó megjelenik a nagyközönség számára. Mintegy 100 méter hosszú nyitott folyosó, közepén a császár pavilonjával, amely egy nagy, nyitott térre néz.
Közvetlenül az Agra kapun, a Naubat Khánán keresztül közelíthető meg. Akbar itt hozott ítéletet, és osztott igazságot alattvalói között, mintegy három órán át a napfelkelte után,


Pancs Mahal, Fatehpur Sikri, India
Pancs Mahal
A komplexum legmagasabb építménye a nyitott szerkezetű Pancs Mahal, amely öt, egymáshoz oszlopokkal aszimmetrikusan kapcsolódó szintből áll.
A földszint 84 oszlopot foglal magába, amely számot a hinduk nagyon kedvezőnek tartják, mivel a hét ismert bolygó számának szorzata a zodiákus 12 jegyével.
Akbar muszlim feleségei az újholdat jártak ide megtekinteni, míg a rádzsputi hercegnők teliholdkor látogatták ezt a helyet. A földszintet és az első emeletet eredetileg paravánokkal osztották fel különféle lakóhelyiségekre a család nőtagjai számára, akik innen élvezhették a kilátást és a hűs levegőt.

Asztrológus széke Fatehpur Sikri, India
Asztrológus széke
Ebben a kioszkban volt a hindu és muszlim asztrológusok (munaddzsimok) székhelye. Magasan képzett tudósok voltak, akik különböző asztrológiai rendszerek alapján előzetes prognózist adtak a császárnak döntései következményeiről. A napi horoszkóp befolyásolta Akbar és az udvar szinte minden tevékenységét. Még a császár ruhájának színei is összhangban voltak az asztrológusok tanácsaival. Akbar uralkodó bolygója a Jupiter volt, és a színek, mint a sárga, lila és bíbor visszatükrözték ezt.


Buland Darvaza, Fatehpur Sikri, India

Buland Darváza
A “Fenséges Kapu” (1568–1578) az egyik átjáró a Dzsámi Maszdzsid felé, amely olyan hatalmas építmény, hogy a várostól több kilométerre is látszik. Fokozatosan csökkenő belsejével nyit átmenetet az udvar felé. 54 méteres magassága felülmúlta az addig legnagyobbnak tartottSahr-e Sabsz ejvánját. Feliratai Akbar 1572-es gudzsaráti győzelmeit dicsőítik. Ez a kapu a bejárata a Dzsama Maszdzsid nagymecset udvarának, amely a későbbi gyülekezeti mecseteknek szolgált mintául a hasonló célú építményekben, például az agrai és a delhi vörös erődökben.

Salim Chisti síremlée, Fatehpur Sikri, India
Szálim Csiszti sírja
A fehér márvány épület a szúfi szent ember, Szálim Csiszti sírját őrzi, aki Akbar tanácsadója és tanára volt. Akbar tanácsot kért tőle, és arra kérte, hogy imádkozzon számára fiúörökösért. Szálim Csiszti ígéretet tett azzal a feltétellel, hogy Akbar átadja a fiú oktatását és nevelését a szent embernek. Az ima megtette hatását, és 1569-ben Akbar egy rádzsput feleségétől megszületett Szálim, a későbbi Dzsahángír sah, Akbar fiúgyermeke. Ezt követően, hálából, Akbar egész várost emelt Fatehpur Szíkri néven Szálim Csiszti lakhelye köré.
A négyzetes elrendezésű épület könnyed, tekergős márványkonzoljai támasztják meg a sátortetőt, amely fölött hatalmas, de arányos kupola emelkedik. A rituális körbejárás egy zárt folyosón zajlik. Finom, márványból faragott, csipkeszerű falai lehetővé tették a kilátást, azonban a nap tűző sugarai ellen védték a kenotáfiumot.
Eredetileg a sírt (illetve a kenotáfiumot) tartalmazó épület is vörös homokkőből épült, mint ahogy egész Fatehpur Szíkri épületei, sőt, a többi Akbar kori építmények is Agrában és Delhiben. Dzsahángír korában azonban az épületet átépítették fehér márványból, amely a mogul császárok kedvelt építőanyaga volt. A mai napig fontos zarándokhely. Hindu és muszlim gyermektelen asszonyok jönnek a szent sírjához gyermekáldásért imádkozni.


2017. február 19., vasárnap

Pillanatképek indiai életünkből - 1971. december




Kitört az indiai-pakisztáni háború!
P. Karachiban rekedt, ráadásul tudomásom szerint a repülőtér melletti szállodában lakik. Az irodában csúcsra pörögve zajlik az élet, Kalmár György és Kis Csaba újságírók naponta küldik haza jelentésiket, sokszor az irodából. Mindenki aggódik, úgy tudjuk, hogy Pakisztánból evaukuálják az európaiakat, még a Luftwaffe (Willy Brandt elnöki gépe) is részt vesz a mentésben.
Egy frászban vagyok, mert a hírek (BBC) arról számolnak be, hogy az indiaiak állandóan lövik Karachi repülőterét. Igaz a hírekben az is szerepel, hogy a Connaught Placen-en,(Delhi) halomban állnak a halottak. Ez nem igaz. Igaz, hogy be kellett sötétíteni az ablakokat, igaz, hogy árkot is kellett ásnunk, és este 7 óra után teljes sötétség és kijárási tilalom van. Néha megszólalnak a légvédelmi szirénák. Természetesen halljuk a repülőgépek zaját is, ami nem igazán kellemes hang. Egyébként a környékünk nyugodt, csak én nem, mert semmi hírem P.-ről. Még szerencse, hogy nem vagyok otthon egyedül, egy nagyon kedves családnál alszom.
December 9. Most kaptam értesítést C-től, hogy P. jól van, Karachiban van, és amint lehet, jön haza.
December 10. Értesítettek, hogy P.-t Teheránba evakuálták, amint lehet, jön.
December 17. P. szerencsésen, némi kerülővel hazaért és most már minden rendben van. Aggodalomra semmi ok. A háborút is befejezték, igaz az elsötétítés még tart. Remélhetőleg hamarosan feloldják. 
Vége a karácsonyi ünnepeknek, melynek során P. az összes ismerősünk diós és mákos bejgliét megette volna, ha hagyom. Ugyanis én nem csináltam. Ennek több oka is van:
  1. Nincs mákom. Amit itt lehet kapni fehér mákot, még nem próbáltam, így nem mertem megkockáztatni. (Tanulság: jövőre hozunk mákot).
  2. Eddig még soha nem sikerült úgy a bejgli, ahogy szerettem volna, tehát semmi biztosítékom nem volt arra, hogy most sikerülne.
  3. tőlem inkább egy csoki tortát kért, amit meg is kapott, azonnal el is fogyasztotta.
  4. Különböző főzési programom volt az ünnepek alatt, olyan min kínai étel, székelykáposzta, kelkáposzta főzelék.
Szóval szorgalmasan teltek az ünnepek. Legalábbis eddig. Ugyanis még messze nem mondhatom azt, hogy visszaállt a megszokott nyugalom, mert ugyan az egyik ünnepnek vége, de most jön a lényeg a Szilveszter. Erre rengeteg dolgom van, ugyanis itt kollektív szilveszterezés lesz. Ezt ugye meg kell szervezni. Hát most szervezzük. Én is mint KB-tag (Kultúr Bizottság). Rám a teremrendezés feladata lett kiosztva, ami azt jelenti, hogy P. óránként menetrendszerűen kinevet. Ennek az az oka, hogy spórolási okokból egy-két dolgot itthon, házilag állítok elő. Ilyen többek között a vattából készült hólabda. Persze ez itt nevetségesen hangzik, mikor itt nincs is hó. De Pesten azért szokott lenni szilveszterkor, ha jól megnézzük. Hát most itt is lesz.

Kultur-görlök

Mi így Szilveszterezünk
Így szilvesztereztünk:

Szilveszter – 1971. (a kék ruhás vagyok én)



Kairó - 1971




Kairó (arabul) al-Káhira, (A „Győztes”), (koptul Káhiré) Egyiptom fővárosa, lakossága mára meghaladja a 17 millió főt, Afrika és a Közel-Kelet legnagyobb városa, a világ 13. legnépesebb városa.


Kairó a Nílus-folyó partján és szigetein fekszik, Egyiptom északi részén, délre attól a ponttól, ahol a folyó kilép sivatagi völgyéből és három részre ágazik, a Nílus-deltát kialakítva.
Kairó helyén az első települést az i. e. 6. század végén a perzsa Kambúdzsija hívta életre. A háborúskodások során elpusztult városka helyén a Ptolemaioszok uralma idején Babilon (Babylon) néven új település nőtt ki, amelyet a római fennhatóság alatt – részben a közeli Memphisz kőtömbjeiből – jelentős erődítéssé fejlesztettek.
Magát Kairót Dzsavhar asz-Szikillí vagy más néven Gauhar esz-Szakali, a Fátimidák hadvezére alapította meg, amikor 969-ben elragadta az Ihsídida emírektől Egyiptomot. A város új elnevezése ekkor lett al-Qahira (Kairó). Az al-Qahira elnevezésnek két magyarázata is van: az egyik szerint a győzedelmes hadvezérről, a másik szerint pedig a Mars bolygóról (melyet arabul al-Qahirának, azaz „győzedelmesnek”, „győzelemhozónak” neveztek) nyerte nevét a város. A Tunézia területén székelő Fátimida kalifák is hamarosan ide tették át székhelyüket, melyet később az Ajjúbidák és a mamelukok is örököltek.
Kairó térképe 1549-ből
1517.április 13-án az Oszmán Birodalom része lett mint vilajetszékhely. 1798. július 24-én Napóleon Bonaparte tábornok seregeivel meghódította a várost, de 1801. június 18-án a törökök visszaszerezték az utánpótlást nélkülöző csapataitól. Mohamed Ali és utódai is itt rendezték be központjukat. 1882-ben Egyiptom brit protektorátus lett. 1922. február 28-án Kairó lett a független Egyiptom fővárosa, amely szerepét 1952, Nasszer köztársasági puccsa után is megőrizte.
Az Egyiptomi Régiségek Múzeuma, melyet gyakran csak Egyiptomi Múzeum néven említenek, Egyiptom fővárosában, Kairóban a Tahrír téren áll, és legendás lazac színű épülete rejti a világ leggazdagabb egyiptológiai gyűjteményét. Jelenleg kb.150 000 tárgy van kiállítva, és több százezret őriznek az alagsori raktárakban.

Egyiptomi Múzeum
Az Egyiptomi Régészeti Hatóságot az egyiptomi kormány 1835-ben hozta létre, hogy meggátolja a lelőhelyek kifosztását és megőrizze a leleteket. A múzeumot 1858-ban nyitották meg Auguste Mariette francia régész gyűjteményével. A múzeum 1880-tól Iszmáil pasa gízai házában működött, majd 1900-ban jelenlegi helyére, a Tahrír téri neoklasszikus épületbe költözött, Kairó belvárosába.
Maga a város nekem nem igazán tetszett, drágának is találtam. Az egyiptomi múzeum mindaddig csodálatos volt, míg az itt lelt nagy szobrokat nézegettük, vagy amíg az apró cserépdarabokat tartalmazó vitrineket néztük. Közben csak az zavart, hogy mindenütt kerülgetni kellett a felhalmozott homokzsákokat, katonákat. A fegyveres katonák jelenlétéből következtettünk arra, hogy a homokzsákok nem egy Nílus okozta árvíz miatt vannak ott. Különben is ezek a tárgyak az első emeleten voltak. A gyűjtemény fénypontjának Tutanhamon kincseit tartják, melyek egy különteremben vannak kiállítva. A fiatal fáraó kifosztatlanul fennmaradt sírját Howard Carter fedezte fel 1922-ben a Királyok völgyében. Ezek lettek volna a legérdekesebb látnivalók, viszont ezeket nem láthattuk, mert a háborúra való tekintettel azokat biztonságba helyezték.
Maradandó élmény  volt viszont a tevegelés Gízába, a piramisokhoz és az szfinxhez.

Tevegelés Gizába
Gíza a mai egyiptomi főváros, Kairó közvetlen közelében helyezkedik el. A gízai piramisok egy lokális mészkőplatón, a Mokattam-fennsíkon állnak, ami a IV. dinasztiában és az azt megelőző időkben kőbányaként funkcionált. A kőbányászat az elmúlt 4500 év folyamán is megmaradt a fennsíkon, de már csak a kész épületek kitűnően megmunkált és könnyen hozzáférhető anyagát bányászták ki. Gíza nemcsak a piramisok és komplexumaik, hanem a könnyű megközelíthetősége miatt elsődleges turistacélpont volt már az ókorban is.
Gízai piramisok néven három piramist értünk: az egyiptomi óbirodalmi Hufu, Hafré és Menkauré fáraók piramisait. (A három fáraó görögösített nevén – Kheopsz, Khephrén és Mükerinosz – is ismert.) Maga a teljes piramismező a három nagy piramison kívül magába foglalja a hozzájuk tartozó halotti templomokat, kisebb piramisokat – köztük I. Hotepheresz, I. Merititesz és Henutszen királynék piramisát –, a Nagy Szfinxet, Hafré és Menkauré völgytemplomait, I. Hentkauesz királyné sírját, a nemesek masztabáit és más, a halottkultusszal, illetve az építkezéssel kapcsolatos épületeket.

Gízai piramisok
A gízai piramisok közül Hufu (Kheopsz) piramisa az ókori világ Hét Csodájának az egyike.


Kheopsz (Hufu) piramis
A három legnagyobb piramist Kr. e. 2600 és 2500 között építették.
A gízai nagy piramis (más néven Hufu-piramis vagy Kheopsz-piramis, ókori nevén Ahet Hufu, „Hufu horizontja / fényhegye”) az egyiptomi óbirodalmi Hufu, görögösen Kheopsz vagy Szúfisz fáraóról elnevezett piramis. A gízai piramis a legrégebbi és egyben az egyedüli fennmaradt csoda az ókori világ hét csodája közül.
Hufu piramisa a kínai nagy fal mellett a legnagyobb ismert ókori építmény. A mai egyiptomi főváros, Kairó közvetlen közelében, a ma már Kairó elővárosának számító Gíza városa mellett áll, és a Föld egyik legismertebb turistalátványossága. A gízai piramismezőt alkotó három királypiramis egyike.

gízai nagy Szfinx
A gízai nagy szfinx a Föld egyik legnagyobb, és egyben az egyik legrégebbi szobra. Oroszlántestű és emberfejű lényt ábrázol, ezzel minden későbbi ilyen alak (szfinx) prototípusa. Hozzávetőleg az i. e. 26. században készült, egy időben az egyiptomi Óbirodalom IV. dinasztiájának gízai piramisaival. 4500 éve áll a Nílus völgyének szélén, és mintegy jelképesen őrzi a piramisokat. Története során többször eltemette a homok, kiásták már az Újbirodalom korában, majd a szaiszi időszakban, az újkorban pedig Napóleon egyiptomi hadjárata idején is csak a fej állt ki a homokból. Ma teljes méretében látható, a tetejétől a sziklaágyig megtisztították, ennek azonban az az ára, hogy a sivatagi szél újra erősen koptatja. A nagy szfinx ma veszélyeztetett műemlék.

gízai Szfinx
A szfinx teljes hossza 72,55 méter, ebből az orra helyétől – mivel az orr hiányzik – a test végéig 57,3 méter jut, a többi az előrenyújtott mellső láb. 20,22 méter magas, testét két kőfejtés között fennmaradó szálkőzetből alakították, amelyhez kiegészítő tartozékokat építettek, ilyenek a mellső és hátsó lábainak egyes részei. A gigantikus méretű arc 4,1 méter széles, 5 méter magas, a fül 1,37, a – ma már hiányzó – orr 1,71 méteres volt.
Este élvezhettük azt az egyedülálló fény – és hangjátékot, melyet mindenképp érdemes megtekinteni. Elmondani ugyanis nem lehet, hangulatát visszaadni sem.
Miközben a piramisok kék majd vörös fényben jelennek meg, ragyogó zenei aláfestés mellett megszólal a Szfinx, a narrátorok, Keopsz és Kefren és elmondják a piramisok és a “szörnyek atyja” által látott több ezer éves történelmet.



2017. február 14., kedd

Diwali – A Fény Ünnepe


Itt Delhiben már új évet írunk (hindu időszámítás szerint 2026-ban járunk), október 29-én fordult az év és akkor volt itt a Szilveszter. Majdnem olyan hangos, mint otthon, csak közel sincs olyan hideg. Itt Diwalinak hívják. A Diwali, vagy más néven Deepawali, talán a legismertebb hindu ünnepségsorozat, melyet Indián kívül is megtartanak a hívők. A szanszkrit „Deepa” szó fényt, az „Avali” sort, füzért jelent, tehát a Deepawali a fényfüzér ünnepe, mélyebb értelemben a Belső Fény megtalálása. Indiában ez a nap a téli évszak, az üzleti életben pedig a költségvetési év kezdete.

Diwali fények
A Diwali vagy Deepawali India legnagyobb, több napon át tartó ünnepe. A Diwali a fény és jólét ünnepe, kartika hónapban (október-november) tartják. A hindu emberek ilyenkor kitakarítják és feldíszítik otthonaikat, olajlámpásokat gyújtanak a házakban és a házak előtt is, a Gangeszen pedig égő mécsesek úsznak egész nap és éjjel – ezen a napon a fény legyőzi a sötétséget. A Fények Fesztiválja összesen öt napig tart és mindegyik napnak megvan a maga jelentősége.
Laksmi
Este lámpásokat gyújtanak, kiteszik őket az ablakba, hogy Laksmi istennő, aki a gazdagság és jólét istennője megtalálja az utat a házhoz. Laksmi a fények ünnepén házról-házra jár, és megáld minden szépen kivilágított házat.
A fesztivál lelkileg jelenti fény győzelmét a sötétség felett, a tudást a tudatlanság felett, a jót a gonosz felett , és reményt a kétségbeesés felett. Fénnyel, tűzijátékkal, durrogással ünneplik, melyből mi sem maradhattunk ki, ezért alaposan bevásároltunk egy rakás robbanó löveget, pörgő tűzijátékot és egyéb kelléket, majd átvonultunk az egyik magyar családhoz. Este kezdődött a parázs tűzijáték és durrogtatás és P úgy játszott, hogy még a gyerekeket is lepipálta. Igaz, az összes férfit is úgy elkapta a játék öröme, hogy csak akkor hagyták abba, amikor elfogyott a muníció.
Az ünnep végével P. is elutazott. Most éppen Madrasba és Calcuttába.

Kréta - 2010. június

Következő kirándulásunk  a csodálatos Kréta szigetére vezetett, amely megint nagyon emlékezetes élményekkel gazdagított.  Egy krétai nyaralá...