2016. december 11., vasárnap

Megérkeztünk Indiába

1970 október 10.
Lakásunk Delhiben
Szerencsésen  megérkeztünk Indiába. és végre kiköltözhettünk a szállóból. Két hete saját otthonunk is van. Kellemes hangulatos, szép kis kerttel, terasszal. Miután túlestünk a beköltözés kezdeti nehézségein, mint ebéd este 6-kor, vagy hogy este 10-kor még nem volt ágyunk, amin alhattunk volna, hogy úgy eszünk mint a lovak (állva), stb, szóval ezeket leszámítva jól érezzük magunkat a még mindig tartó meleg ellenére. Pedig itt már lassan tél lesz, bár ez a nappali 34 fokos melegben nem igazán valósnak. Az esték már kellemesek 24-25 fok és már délután is ki lehet ülni a teraszra az árnyékba. P nincs itthon, elutazott Bombay-ba és így nehezebben telnek az órák, de ezt tudtuk, csak éppen hozzá kell majd szoknom.
indiai menyasszony
Múlt héten voltunk egy indiai esküvőn, csodálatos volt. A menyasszonyi ruha itt a vörös szári, vagyont érő ékszerekkel. A vőlegény általában krémszínű, hosszú kabátot és turbánt ölt.
A hagyományok szerint a menyasszony házában tartották.
A konkrét összeadási ceremóniának nincs időpontja, majd amikor mindenki kipiheni az előző nap fáradalmait és megérkezik, akkor elkezdődik a szertartás. Ez általában az esti órákra tehető. A nap folyamán több rituális szertartást is végeznek , amely mind a házasság sikerét segíti.
A további szertartás során a férj piros pontot fest a menyasszony homlokára, ez a bindi, és szindur-t a haja tövébe, ez egy piros csík. Karkötőt és gyűrűt is ad rá, ezzel is jelzi, hogy asszony lett.
Következik Saptapadi, ami talán az egész esküvő legfontosabb ceremóniája. A vőlegény a menyasszony háta mögé áll és hátulról átkarolja, majd a lány vezetésével elindulnak, hogy megkerüljék az oltáron égő szent tűzet. Ezt hétszer kell megtenni.
Másnaponként van kocsink, így lassan ismerkedünk a várossal Tele van a város hatalmas fákkal, parkokkal, ami nagyon impozáns. Nem beszélve a gyönyörű épületekről, melyeket majd közelebbről is megnézünk. Egyelőre nincs időnk unatkozni, mert amit látunk, tapasztalunk, mind újdonság számunkra. Minden sokkal jobb, mint amire számítottam. Most már megvallhatom, nagyon féltem, mi vár majd ránk itt az első napokban, hetekbe. Eddigi tapasztalataim azonban jók és kezdek megnyugodni hogy kellemesen fogjuk ezt a pár évet eltölteni.
talán emlékeztek még rá, hogy India volt álmaim netovábbja és most mikor itt vagyunk csodálkozva veszem észre, hogy nem a pesti lakásban ébredek. Mintha álom lenne még mindig. Pedig valóság az, hogy  itt ülök a teraszon a “harmincegynéhány” fokos melegben. és mindenki aki elmegy mellettem az utcán számomra ismeretlen, furcsa nyelven beszél.
Szombaton strandolni voltunk, ahol P-nek lehetősége nyílt egy golf versenyre. A tét egy kör sör volt. Én voltam a bíró. A verseny eg órán át tartott, ezalatt pecsenyére sültünk a tűző napon. Most jó színünk van!!!!!!!!!
Ugyanezen az estén egy nagy indiai ünnepre voltunk hivatalosak, (sajnos a nevét nem tudom), ahol a gonoszság és a rosszaság isteneit tűzijáték és üdvrivalgás közepette elégetik. Hatalmas papírmasé bábuk jelképezik az isteneket. Hihetetlen tömegeket vonz ez a szertartás szerű ünnep. Itt Delhiben is több százezren tekintették meg, köztük olyanok, mint Mr. Giri és Mrs. Gandhi. Csodálatos, felejthetetlen élmény volt.

2016. december 5., hétfő

Kairó - 1971



Kairó a Nílus-folyó partján és szigetein fekszik, Egyiptom északi részén, délre attól a ponttól, ahol a folyó kilép sivatagi völgyéből és három részre ágazik, a Nílus-deltát kialakítva.
Kairó helyén az első települést az i. e. 6. század végén a perzsa Kambúdzsija hívta életre. A háborúskodások során elpusztult városka helyén a Ptolemaioszok uralma idején Babilon (Babylon) néven új település nőtt ki, amelyet a római fennhatóság alatt – részben a közeli Memphisz kőtömbjeiből – jelentős erődítéssé fejlesztettek.
Magát Kairót Dzsavhar asz-Szikillí vagy más néven Gauhar esz-Szakali, a Fátimidák hadvezére alapította meg, amikor 969-ben elragadta az Ihsídida emírektől Egyiptomot. A város új elnevezése ekkor lett al-Qahira (Kairó). Az al-Qahira elnevezésnek két magyarázata is van: az egyik szerint a győzedelmes hadvezérről, a másik szerint pedig a Mars bolygóról (melyet arabul al-Qahirának, azaz „győzedelmesnek”, „győzelemhozónak” neveztek) nyerte nevét a város. A Tunézia területén székelő Fátimida kalifák is hamarosan ide tették át székhelyüket, melyet később az Ajjúbidák és a mamelukok is örököltek.
Kairó térképe 1549-ből
1517.április 13-án az Oszmán Birodalom része lett mint vilajetszékhely. 1798. július 24-én Napóleon Bonaparte tábornok seregeivel meghódította a várost, de 1801. június 18-án a törökök visszaszerezték az utánpótlást nélkülöző csapataitól. Mohamed Ali és utódai is itt rendezték be központjukat. 1882-ben Egyiptom brit protektorátus lett. 1922. február 28-án Kairó lett a független Egyiptom fővárosa, amely szerepét 1952, Nasszer köztársasági puccsa után is megőrizte.
Az Egyiptomi Régiségek Múzeuma, melyet gyakran csak Egyiptomi Múzeum néven említenek, Egyiptom fővárosában, Kairóban a Tahrír téren áll, és legendás lazac színű épülete rejti a világ leggazdagabb egyiptológiai gyűjteményét. Jelenleg kb.150 000 tárgy van kiállítva, és több százezret őriznek az alagsori raktárakban.

Egyiptomi Múzeum
Az Egyiptomi Régészeti Hatóságot az egyiptomi kormány 1835-ben hozta létre, hogy meggátolja a lelőhelyek kifosztását és megőrizze a leleteket. A múzeumot 1858-ban nyitották meg Auguste Mariette francia régész gyűjteményével. A múzeum 1880-tól Iszmáil pasa gízai házában működött, majd 1900-ban jelenlegi helyére, a Tahrír téri neoklasszikus épületbe költözött, Kairó belvárosába.
Maga a város nekem nem igazán tetszett, drágának is találtam. Az egyiptomi múzeum mindaddig csodálatos volt, míg az itt lelt nagy szobrokat nézegettük, vagy amíg az apró cserépdarabokat tartalmazó vitrineket néztük. Közben csak az zavart, hogy mindenütt kerülgetni kellett a felhalmozott homokzsákokat, katonákat. A fegyveres katonák jelenlétéből következtettünk arra, hogy a homokzsákok nem egy Nílus okozta árvíz miatt vannak ott. Különben is ezek a tárgyak az első emeleten voltak. A gyűjtemény fénypontjának Tutanhamon kincseit tartják, melyek egy különteremben vannak kiállítva. A fiatal fáraó kifosztatlanul fennmaradt sírját Howard Carter fedezte fel 1922-ben a Királyok völgyében. Ezek lettek volna a legérdekesebb látnivalók, viszont ezeket nem láthattuk, mert a háborúra való tekintettel azokat biztonságba helyezték.
Maradandó élmény  volt viszont a tevegelés Gízába, a piramisokhoz és az szfinxhez.

Tevegelés Gizába
Gíza a mai egyiptomi főváros, Kairó közvetlen közelében helyezkedik el. A gízai piramisok egy lokális mészkőplatón, a Mokattam-fennsíkon állnak, ami a IV. dinasztiában és az azt megelőző időkben kőbányaként funkcionált. A kőbányászat az elmúlt 4500 év folyamán is megmaradt a fennsíkon, de már csak a kész épületek kitűnően megmunkált és könnyen hozzáférhető anyagát bányászták ki. Gíza nemcsak a piramisok és komplexumaik, hanem a könnyű megközelíthetősége miatt elsődleges turistacélpont volt már az ókorban is.
Gízai piramisok néven három piramist értünk: az egyiptomi óbirodalmi Hufu, Hafré és Menkauré fáraók piramisait. (A három fáraó görögösített nevén – Kheopsz, Khephrén és Mükerinosz – is ismert.) Maga a teljes piramismező a három nagy piramison kívül magába foglalja a hozzájuk tartozó halotti templomokat, kisebb piramisokat – köztük I. Hotepheresz, I. Merititesz és Henutszen királynék piramisát –, a Nagy Szfinxet, Hafré és Menkauré völgytemplomait, I. Hentkauesz királyné sírját, a nemesek masztabáit és más, a halottkultusszal, illetve az építkezéssel kapcsolatos épületeket.

Gízai piramisok
A gízai piramisok közül Hufu (Kheopsz) piramisa az ókori világ Hét Csodájának az egyike.


Kheopsz (Hufu) piramis
A három legnagyobb piramist Kr. e. 2600 és 2500 között építették.
A gízai nagy piramis (más néven Hufu-piramis vagy Kheopsz-piramis, ókori nevén Ahet Hufu, „Hufu horizontja / fényhegye”) az egyiptomi óbirodalmi Hufu, görögösen Kheopsz vagy Szúfisz fáraóról elnevezett piramis. A gízai piramis a legrégebbi és egyben az egyedüli fennmaradt csoda az ókori világ hét csodája közül.
Hufu piramisa a kínai nagy fal mellett a legnagyobb ismert ókori építmény. A mai egyiptomi főváros, Kairó közvetlen közelében, a ma már Kairó elővárosának számító Gíza városa mellett áll, és a Föld egyik legismertebb turistalátványossága. A gízai piramismezőt alkotó három királypiramis egyike.

gízai nagy Szfinx
A gízai nagy szfinx a Föld egyik legnagyobb, és egyben az egyik legrégebbi szobra. Oroszlántestű és emberfejű lényt ábrázol, ezzel minden későbbi ilyen alak (szfinx) prototípusa. Hozzávetőleg az i. e. 26. században készült, egy időben az egyiptomi Óbirodalom IV. dinasztiájának gízai piramisaival. 4500 éve áll a Nílus völgyének szélén, és mintegy jelképesen őrzi a piramisokat. Története során többször eltemette a homok, kiásták már az Újbirodalom korában, majd a szaiszi időszakban, az újkorban pedig Napóleon egyiptomi hadjárata idején is csak a fej állt ki a homokból. Ma teljes méretében látható, a tetejétől a sziklaágyig megtisztították, ennek azonban az az ára, hogy a sivatagi szél újra erősen koptatja. A nagy szfinx ma veszélyeztetett műemlék.

gízai Szfinx
A szfinx teljes hossza 72,55 méter, ebből az orra helyétől – mivel az orr hiányzik – a test végéig 57,3 méter jut, a többi az előrenyújtott mellső láb. 20,22 méter magas, testét két kőfejtés között fennmaradó szálkőzetből alakították, amelyhez kiegészítő tartozékokat építettek, ilyenek a mellső és hátsó lábainak egyes részei. A gigantikus méretű arc 4,1 méter széles, 5 méter magas, a fül 1,37, a – ma már hiányzó – orr 1,71 méteres volt.
Este élvezhettük azt az egyedülálló fény – és hangjátékot, melyet mindenképp érdemes megtekinteni. Elmondani ugyanis nem lehet, hangulatát visszaadni sem.
Miközben a piramisok kék majd vörös fényben jelennek meg, ragyogó zenei aláfestés mellett megszólal a Szfinx, a narrátorok, Keopsz és Kefren és elmondják a piramisok és a “szörnyek atyja” által látott több ezer éves történelmet.
Megjegyzés: az előadás zenével és fénnyel dinamikusan követi az alábbi szöveg előadásait.
Zenei nyitány: a piramisok és a templomok lassan, kék fényben jelennek meg.
Narrátor: A világ leghíresebb, legmesésebb helyére jöttek Önök ma el. Az éjszaka függönye felemelkedik azon a színpadon, ahol a civilizáció drámája játszódott le. A sivatag hangja keresztülszeli a századokat.
Szfinx: Én minden reggel látom a Napistent, amikor felkel a Nílus távoli partjain. Első sugara az én arcomat éri. 5000 év óta láttam minden napkeltét, amelyre ember csak emlékezhet. Láttam Egyiptom történelmét és látni fogom a jövő fényeit is. Én vagyok az úr hűséges őrzője, aki oly közel állok hozzá, hogy nekem adta az arcát. Én vagyok a Fáraó kísérője, maga a Fáraó. Az elmúlt korokban csodálóink sok nevet adtak nekem.
Hangok: Ó, Harnakis! Te vagy életem védelmezője. Hórusz, védj meg! Sivatag ura. Az örökkévalóság fejedelme.
Szfinx: Végleges nevemet a nagy görög utazótól, a történelem atyjától, Hérodotosztól kaptam. Ő nevezett Szfinxnek.


Posted

Kréta - 2010. június

Következő kirándulásunk  a csodálatos Kréta szigetére vezetett, amely megint nagyon emlékezetes élményekkel gazdagított.  Egy krétai nyaralá...